| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakładanie stowarzyszenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zakładanie stowarzyszenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

Stowarzyszenie jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą podkreślić swoje zainteresowanie pewnymi sprawami, tworząc do tego celu określony organizm prawny. Idealnym rozwiązaniem może być stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą.

Stowarzyszenie zarejestrowane
 
W niektórych wypadkach forma stowarzyszenia zwykłego nie wystarczy na osiągnięcie zamierzonego przez jego założycieli celu. W takiej sytuacji trzeba ustanowić tzw. stowarzyszenie zarejestrowane, które jest bardziej złożoną organizacją, a co za tym idzie, nie podlega ono ograniczeniom właściwym dla stowarzyszenia zwykłego. Stowarzyszenie zarejestrowane nabywa osobowość prawną z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Z dniem tego wpisu stowarzyszenie to staje się odrębnym od założycieli podmiotem praw i obowiązków. Stowarzyszenie zarejestrowane musi być powołane przez co najmniej 15 osób, które uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają komitet założycielski. Od tego momentu zaczyna się postępowanie rejestrowe, które kończy się, lub nie, wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Stowarzyszenie tego typu może prowadzić działalność gospodarczą, jednakże dochód z tej działalności służy jedynie realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków. Majątek stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej. W zakresie uregulowanym przez odpowiednie przepisy stowarzyszenie zarejestrowane może ubiegać się oraz otrzymywać dotację.
 
Tworzenie stowarzyszeń zwykłych
 
Stowarzyszenia zwykłe mogą zostać utworzone na podstawie uproszczonej procedury. Jak wspomniałam wcześniej, potrzebni są do tego co najmniej trzej założyciele. Osoby te uchwalają nazwę stowarzyszenia, jego cele, określają regulamin stowarzyszenia (będący odpowiednikiem statutu stowarzyszenia zarejestrowanego), wskazują siedzibę i wybierają swojego przedstawiciela, który będzie reprezentował stowarzyszenie na zewnątrz.
Po założeniu stowarzyszenia zwykłego, jego założyciele zgłaszają pisemnie fakt założenia tego stowarzyszenia do organu nadzorującego, którym zwykle jest wydział spraw obywatelskich w starostwie powiatowym, właściwym ze względu na siedzibę stowarzyszenia. Jeśli w ciągu 30 dni od dnia uzyskania informacji o założeniu stowarzyszenia przez organ nadzorujący, organ ten nie wyda zakazu prowadzenia tej działalności (np. z powodu niezgodności regulaminu z przepisami prawa), stowarzyszenie zwykle może rozpocząć działalność.
 
Zakładanie stowarzyszenia zarejestrowanego
 
Tworzenie stowarzyszenia zarejestrowanego podlega bardziej skomplikowanej procedurze. Osoby, w liczbie co najmniej piętnastu, pragnące założyć tego typu stowarzyszenie, uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają komitet założycielski (art. 9).
WAŻNE
Druk formularza wniosku i druki załączników otrzymujemy w sądzie. Można również zrobić kopię lub pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.
Taki statut musi zawierać podstawowe informacje o stowarzyszeniu, a mianowicie:
• nazwę, która musi odróżniać się dostatecznie od innych organizacji lub instytucji;
• teren działania i siedzibę stowarzyszenia;
• cele i sposoby ich realizacji;
• sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków;
• władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje;
• sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał;
• sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich;
• zasady dokonywania zmian statutu;
• sposób rozwiązania się stowarzyszenia (art. 10).
Najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków. W sprawach, w których statut nie określa właściwości władz stowarzyszenia, podejmowanie uchwał należy do walnego zebrania członków. Statut może przewidywać zamiast walnego zebrania członków zebranie delegatów lub zastąpienie walnego zebrania członków zebraniem delegatów, jeżeli liczba członków przekroczy określoną w statucie wielkość. W takich przypadkach statut określa zasady wyboru delegatów i czas trwania ich kadencji. Stowarzyszenie jest obowiązane posiadać zarząd i organ kontroli wewnętrznej.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK