| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakładanie stowarzyszenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zakładanie stowarzyszenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

Stowarzyszenie jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą podkreślić swoje zainteresowanie pewnymi sprawami, tworząc do tego celu określony organizm prawny. Idealnym rozwiązaniem może być stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą.

Osoby uprawnione do założenia stowarzyszenia 
 
Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim, mającym pełną zdolność do czynności prawnych (tzn. osoby, które ukończyły 18 lat i nie są ubezwłasnowolnione), niepozbawionym praw publicznych.
Istnieją od tych wymogów pewne wyjątki, a mianowicie:
• małoletni poniżej 16 lat może należeć do stowarzyszenia, jeśli wyrażą na to zgodę jego przedstawiciele ustawowi (np. rodzice), jednak osoba taka nie może brać udziału w głosowaniu na walnym zebraniu członków oraz być wybierana do organów stowarzyszenia;
• małoletni w wieku 16-18 lat, mający tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszenia, głosować na walnym zebraniu członków oraz być wybierani do organów stowarzyszenia, jednak w składzie zarządu danego stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych;
• cudzoziemcy, niemający miejsca zamieszkania na terytorium Polski, mogą wstąpić do stowarzyszenia, którego statut przewiduje taką możliwość. Cudzoziemcy, mający miejsce zamieszkania w Polsce, mogą tworzyć stowarzyszenia oraz do nich przystępować zgodnie z przepisami obowiązującymi obywateli polskich.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, iż na gruncie prawa polskiego osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym stowarzyszenie. Ustawa o stowarzyszeniach nie określa jednak szczegółowo, na czym polega bycie członkiem wspierającym stowarzyszenie. Należy zatem przyjąć, że tę kwestię powinien regulować statut stowarzyszenia. Warto przytoczyć treść postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 5 maja 1994 r. (sygn. I ACr 280/94, publ. PS-wkł. 1996/2/50), zgodnie z którą stowarzyszenie ubiegające się o rejestrację, którego członkami, założycielami są zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, nie jest związkiem stowarzyszeń w rozumieniu prawa o stowarzyszeniach.
 
Różne rodzaje stowarzyszeń
 
Stowarzyszenie może działać jako stowarzyszenie zwykłe lub jako stowarzyszenie zarejestrowane. W zależności od charakteru oraz wielkości mającego powstać stowarzyszenia wybiera się dla niego odpowiednią formę organizacyjną.
Stowarzyszenie zwykłe jest formą uproszczoną stowarzyszenia zarejestrowanego i może być założone przez co najmniej 3 osoby. Ze względu na mało skomplikowaną jego strukturę jest ono ograniczone w pewnych działaniach.
Stowarzyszenie zwykłe nie może powoływać swoich oddziałów terenowych ani łączyć się w związki stowarzyszeń. Nie może też zrzeszać osób prawnych. Poza tym warto pamiętać, że tego rodzaju stowarzyszenie nie może prowadzić działalności gospodarczej oraz przyjmować darowizn, spadków, zapisów, otrzymywać dotacji oraz korzystać z ofiarności publicznej.
Stowarzyszenie zwykłe nie nabywa z chwilą powstania tzw. osobowości prawnej, czyli nie staje się oddzielnym podmiotem prawa cywilnego, oderwanym od osób je zakładających. Za zobowiązania związane z działalnością stowarzyszenia zwykłego odpowiadają w pełni całym swoim majątkiem ci członkowie, którzy je zaciągnęli. Stowarzyszenie zwykłe jest organizacją społeczną, czyli posiada tzw. zdolność sądową. Zdolność sądowa stowarzyszenia polega na tym, iż może ono występować przed sądem jako strona w sprawach związanych z celami zapisanymi w swoim regulaminie. Bardzo ważną cechą stowarzyszenia zwykłego jest to, iż może ono uzyskiwać środki na swoją działalność jedynie ze składek członkowskich.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK