| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie są korzyści z leasingu lub wynajmu auta

Jakie są korzyści z leasingu lub wynajmu auta

Jeżeli firmy nie stać na zakup samochodu, to może skorzystać z leasingu lub wynajmu. Najkorzystniejsza wydaje się umowa leasingu operacyjnego, która jest najprostszym rozwiązaniem z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Istotne jest również to, że w przypadku tego rodzaju leasingu raty stanowią koszty uzyskania przychodu leasingobiorcy w pełnej wysokości.

Leasing finansowy w ustawie o podatku od towarów i usług zakwalifikowany został jako dostawa towarów. Takie zdefiniowanie umowy leasingu finansowego powoduje istotne konsekwencje dla podatników. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wydania towarów będących przedmiotem umowy, jeżeli natomiast czynność ta powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek ten powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż 7 dnia od wydania towaru. Podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o należny podatek VAT, czyli faktycznie jest to suma wszystkich rat leasingowych pobierana przez finansującego.
Odmienne potraktowanie obu rodzajów leasingu w przepisach ustawy o VAT ma szczególne znacznie dla odliczenia podatku. Co do zasady prawo to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub też w miesiącu następnym. Jednakże w przypadku otrzymania faktury z tytułu nabycia towarów lub usług, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11, czyli m.in. usługi najmu, dzierżawy, usługi leasingu lub usług o podobnym charakterze – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.
Z literalnego brzmienia powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że w przypadku leasingu finansowego będącego dostawą towarów, w którym prawo własności przechodzi co do zasady dopiero z chwilą płatności ostatniej raty, podatnicy nie mają prawa do odliczenia podatku z otrzymywanych faktur. Ustawodawca przewidział wyjątek od tej zasady wyłącznie dla umów leasingu operacyjnego.
Mając do wyboru formy odpłatnego i czasowego użytkowania samochodów oraz konsekwencje podatkowe z nimi związane, jako najkorzystniejszą dla podatników należy uznać umowę leasingu operacyjnego, która wydaje się być rozwiązaniem przede wszystkim najprostszym z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Istotne jest również, iż w przypadku tego typu leasingu raty leasingowe stanowią koszty uzyskania przychodu leasingobiorcy w pełnej wysokości, gdyż ograniczenia związane z możliwością zaliczania niektórych wydatków do kosztów uzyskania przychodów oraz obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, na podstawie art. 16 ust. 3b został w odniesieniu do leasingu operacyjnego wyłączony. Na gruncie natomiast podatku VAT, leasing operacyjny traktowany jak usługa, umożliwia leasingobiorcy odliczanie podatku VAT (co prawda w ograniczonym zakresie – 60 proc. kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej miesięczną opłatę za korzystanie z samochodu, nie więcej jednak niż 6000 zł) z każdej otrzymanej faktury, a nie dopiero po zakończeniu okresu leasingowego jak w przypadku leasingu finansowego traktowanego dla potrzeb podatku VAT jak dostawa towarów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK