| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie są korzyści z leasingu lub wynajmu auta

Jakie są korzyści z leasingu lub wynajmu auta

Jeżeli firmy nie stać na zakup samochodu, to może skorzystać z leasingu lub wynajmu. Najkorzystniejsza wydaje się umowa leasingu operacyjnego, która jest najprostszym rozwiązaniem z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Istotne jest również to, że w przypadku tego rodzaju leasingu raty stanowią koszty uzyskania przychodu leasingobiorcy w pełnej wysokości.

Istotna jest wartość środka trwałego
 
Dla ustalenia kwoty kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w omawianym zakresie istotne znaczenie odgrywa również przepis art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z regulacji tej wynika uprawnienie do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego VAT, w tej części w której zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy VAT – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.
 
Leasing dostawą towarów albo usługą
 
W przepisach ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) leasing może stanowić zarówno dostawę towarów (leasing finansowy), jak i usługę (leasing operacyjny).
Decydujące w tym zakresie są postanowienia umowne między stronami co do zakresu praw i obowiązków, w tym w szczególności o możliwości przeniesienia własności przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu na korzystającego. Należy więc uznać, że leasing stanowi usługę, w sytuacji gdy odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający lub po zakończeniu okresu leasingu własność przedmiotu nie przechodzi na korzystającego. Leasing jest natomiast dostawą towarów, gdy odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący i w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty własność przedmiotu leasingu przechodzi na korzystającego – wyjaśnili eksperci Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.
 
Ważne jest miejsce świadczenia usługi
 
Leasing operacyjny zdefiniowany został jako świadczenie usług. Dla celów leasingu operacyjnego zastosowanie mają ogólne zasady dotyczące miejsca świadczenia usług oraz szczególny moment powstania obowiązku podatkowego (otrzymanie całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub w fakturze). Podstawą opodatkowania jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o należny podatek VAT. W praktyce jednak podatek obliczony będzie sukcesywnie od poszczególnych rat płaconych przez leasingobiorcę.
 
60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze
 
Odnośnie do możliwości odliczania VAT z faktur dokumentujących zapłatę wynagrodzenia z tytułu użytkowania przez podatników samochodów na podstawie umowy leasingu, wskazać należy na przepis art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł.
To samo kryterium znajduje zastosowanie do usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w art. 86 ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.
WAŻNE
Usługa najmu długoterminowego dla potrzeb podatkowych może zostać zaklasyfikowana zarówno jako usługa najmu, jak i usługa leasingowa.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK