| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Pracodawca powinien w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności zawiadomić inspektora pracy i państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Natomiast w ciągu 7 dni od momentu zatrudnienia pracownika ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych, zaś w ciągu 7 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika zgłasza siebie jako płatnika składek.

Obowiązki przedsiębiorcy jako płatnika składek
 
Przedsiębiorca, który jest płatnikiem składek, ma obowiązek: obliczać wysokość należnych od ubezpieczonego pracownika składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, pobrać je, a następnie odprowadzić do ZUS wraz z tą częścią składek na ubezpieczenie społeczne pracownika, którą sam pracodawca pokrywa z własnych środków. Natomiast całą wysokość składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących przedsiębiorca będący płatnikiem składek odprowadza z własnych środków.
Płatnik składek powinien składki odprowadzać w terminie. Za nieterminowe regulowanie ich mogą zostać w stosunku do niego zastosowane sankcje w postaci: odsetek za zwłokę, opłaty dodatkowej, a nawet kary grzywny.
Oprócz obowiązków dotyczących terminowego odprowadzania składek i przekazania zgłoszeń do ubezpieczeń, przedsiębiorca będący płatnikiem powinien przekazywać do ZUS imienne raporty miesięczne, deklaracje rozliczeniowe i inne dokumenty niezbędne do prowadzenia kont zarówno płatników składek, jak i ubezpieczonych. Powinien też dokonać korekty tych dokumentów przez teletransmisję danych w formie programu informatycznego, który udostępnia ZUS.
Jeżeli jednak płatnik rozlicza składki za 5 ubezpieczonych (albo za mniejszą liczbę ubezpieczonych), to wówczas może dopełnić tych formalności, składając dokument na piśmie albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego, który udostępnia ZUS.
Płatnik, który rozlicza składki za więcej niż 5 osób, ma prawo wystąpić do dyrektora oddziału ZUS, aby zezwolił mu przekazywać dokumenty w formie dokumentu pisemnego, lub wydruku, albo za pośrednictwem nośnika elektronicznego w formie dokumentu elektronicznego z aktualnego programu informatycznego, który udostępnia ZUS. Jednakże dyrektor oddziału zgodę na taki sposób przekazywania dokumentów wyraża tylko w uzasadnionych przypadkach.
Odsetki za zwłokę naliczane są w takiej samej wysokości jak od zaległości podatkowych. Jeżeli jednak wysokość naliczonych odsetek nie przekracza 6,60 zł, to wówczas przedsiębiorca nie ma obowiązku ich uiścić.
Natomiast opłata dodatkowa wymierzana jest w wysokości 100 proc. nieuregulowanych w terminie składek bądź tych składek, które zostały zapłacone w zaniżonej wysokości.
Z kolei grzywna do 5 tysięcy zł grozi płatnikowi składek między innymi wówczas, gdy:
• nie dopełnił obowiązku terminowego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne,
• nie zgłosił wymaganych ustawą danych lub zgłosił nieprawdziwe dane mające wpływ na wymiar składek,
• udzielił nieprawdziwych wyjaśnień w sprawach, które mają wpływ na wymiar składek,
• odmówił ich udzielenia, wyjaśnień w sprawach, które mają wpływ na wymiar składek,
• udaremnił lub utrudniał przeprowadzenie kontroli,
• nie prowadził dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
• nie dopełnił obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie,
• nie dopełnił obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego z aktualnego programu informatycznego lub w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnianego przez ZUS.
WAŻNE
ZUS ma prawo z urzędu korygować i wprowadzać dane bezpośrednio na koncie płatnika składek.
WAŻNE
Takie same obowiązki ciążą na płatniku składek, który rozlicza je za osoby objęte wyłącznie ubezpieczeniem zdrowotnym.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK