| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej muszą mieć przedsiębiorcy z wielu branż. Polisy takie przeważnie chronią majątek ich firm w razie szeroko rozumianego wypadku, za którego skutki musieliby zapłacić poszkodowanym. Przedsiębiorcy odpowiadają bowiem za wyrządzone szkody na zasadzie ryzyka.

Niechętni ubezpieczyciele
 
Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele zżymają się, że tak kuriozalnej konstrukcji dotąd nie widzieli. Obawiają się, że taki model będzie powielany przy kolejnych pomysłach wprowadzenia polisy jako zabezpieczenia. Tam, gdzie powinna być mowa o umowie gwarancji ubezpieczeniowej, czy po prostu nienazwanej umowie ubezpieczenia na rzecz jakiegoś podmiotu, będzie pojawiało się – nie wiadomo dlaczego – ubezpieczenie OC.
Ubezpieczyciele zapowiadają, że w takich przypadkach będą korzystali z możliwości, którą dała im obowiązująca od początku tego roku nowelizacja art. 5 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Mogą mianowicie teraz odmawiać wystawienia obowiązkowej polisy OC, jeśli nie prowadzą działalności w takim zakresie. Dotąd nie mogli odmówić zawarcia takiej umowy, jeśli prowadzili działalność w określonej grupie ubezpieczeniowej (np. 13 – inne ubezpieczenia OC), zdefiniowanej w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Bronili się przed tym, oferując niebotyczne stawki, tak żeby nikt nie chciał u nich kupić polisy. Teraz ogłoszą, że nie prowadzą takiej działalności i tyle. Dla przedsiębiorców może to być jednak problem, bo nie będą mogli znaleźć potrzebnej im polisy.
WAŻNE
Istotne jest rozróżnienie, czy umowa ubezpieczenia jest zawarta „na zdarzenie” czy „na wszystkie zdarzenia”. Różnica jest o tyle istotna, że w pierwszym wypadku każdy z poszkodowanych może liczyć na pokrycie szkód do wysokości sumy gwarancyjnej podanej w umowie, w innych wszyscy poszkodowani, w okresie, na jaki została zawarta umowa ubezpieczenia, muszą się tą kwotą podzielić.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK