| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej muszą mieć przedsiębiorcy z wielu branż. Polisy takie przeważnie chronią majątek ich firm w razie szeroko rozumianego wypadku, za którego skutki musieliby zapłacić poszkodowanym. Przedsiębiorcy odpowiadają bowiem za wyrządzone szkody na zasadzie ryzyka.

Kolejarze bez zasad
 
Problem z umowami ubezpieczenia OC uregulowanymi w ustawach też jest taki, że redagują je osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy. Stąd we wspomnianym już prawie lotniczym można znaleźć zapisy mówiące o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Tymczasem wiadomo, że można ubezpieczyć odpowiedzialność cywilną, którą ponosi niemal każdy, lecz nie można ubezpieczyć się od niej. Problemy związane z nieznajomością tematu mogą być jednak znacznie poważniejsze, i to zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i dla samych firm, które muszą spełnić tak wprowadzony obowiązek wykupienia ubezpieczenia.
Tak jest np. w przypadku konieczności posiadania polisy OC przez podmioty ubiegające się o licencję na przewóz osób lub rzeczy koleją. Niestety ustawa o transporcie kolejowym (Dz.U. z 2003 r. nr 86, poz. 789) nie precyzuje, jakie warunki powinno spełniać to ubezpieczenie. Znajdujemy w niej tylko ogólne stwierdzenie, że „wymagania dotyczące odpowiedzialności cywilnej uznaje się za spełnione, gdy ubiegający się o udzielenie licencji przedsiębiorca posiada zabezpieczenie roszczeń majątkowych związanych z prowadzoną działalnością lub zobowiąże się do dokonania ubezpieczenia działalności objętej licencją”. Widać tu bardzo liberalne podejście ustawodawcy do zabezpieczenia interesów poszkodowanych. Po pierwsze – można w ogóle obejść się bez polisy, jeżeli się wykaże zdolność do pokrycia ewentualnych roszczeń. Można też wybrać zabezpieczenie w formie polisy. Przy czym nie jest określone, jakie musi mieć ona warunki. Z punktu widzenia podmiotu ubiegającego się o licencję jest to o tyle niebezpieczne, że organ ją wydający może arbitralnie uznać, iż wykupiona polisa nie spełnia jego oczekiwań. Może też zaprezentować bardziej liberalne podejście i zaakceptować polisę z limitem na wszystkie zdarzenia w wysokości 100 tys. zł, niejako wzbogaconą o franszyzę ograniczającą odpowiedzialność towarzystwa (jakie to ma skutki – patrz ramka zatytułowana „polisa OC przed szkodą”).
Tu jednak mamy przynajmniej jasną sytuację – mogą powstać określone szkody i z polisy OC można je będzie wyrównać. Są jednak przypadki, gdy przewiduje się obowiązek posiadania polisy OC, która swoją konstrukcją nie przypomina tradycyjnej umowy odpowiedzialności cywilnej.
 
Enigmatyczny recykling
 
Taką kategorię nietypowych umów wprowadziło w marcu tego roku rozporządzenie ministra finansów w sprawie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wprowadzającego sprzęt za niewykonanie obowiązku zbierania, przetwarzania, odzysku, w tym recyklingu i unieszkodliwiania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (Dz.U. z 2006 r. nr 46, poz. 332). Posiadanie takiej polisy jest alternatywą dla zawarcia umowy z organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Trzeba ją kupić, jeśli umowa z taką organizacją wygasła, została rozwiązana, a nie ma nowej, lub jeśli taka organizacja upadła. Towarzystwo powinno zobowiązać się w umowie do sfinansowania zbierania, przetwarzania i odzysku, w tym recyklingu i unieszkodliwiania zużytego sprzętu. Wpłaty ma dokonać na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie wiadomo jednak, kiedy ma to zrobić. Nie wiadomo też, dlaczego polisę OC ma wystawiać „...wyłącznie instytucja finansowa upoważniona do gwarantowania długu celnego”. Nie jest również jasne, czy chodzi wyłącznie o pokrycie kosztów utylizacji, czy też o odpowiedzialność za szkody w środowisku wyrządzone przez niezutylizowany sprzęt elektroniczny (czego towarzystwa bardzo by się obawiały).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK