| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej muszą mieć przedsiębiorcy z wielu branż. Polisy takie przeważnie chronią majątek ich firm w razie szeroko rozumianego wypadku, za którego skutki musieliby zapłacić poszkodowanym. Przedsiębiorcy odpowiadają bowiem za wyrządzone szkody na zasadzie ryzyka.

Polisa OC
 
Przed szkodą
1. Przed wejściem w relacje z innym przedsiębiorcą sprawdź, czy ma on polisę OC na wypadek wyrządzenia szkód wynikających z kontraktu.
2. Jeśli ma – istotna będzie wysokość sumy gwarancyjnej, ponieważ to ona wyznacza górny limit odpowiedzialności towarzystwa. Powinna być przynajmniej równa możliwemu zobowiązaniu – np. OC architekta powinno gwarantować pokrycie wszystkich strat wynikających z błędu projektowego.
3. Istotna jest też konstrukcja polisy. Warto wiedzieć, czy przewiduje ona, że limit obowiązuje na jedno, czy na wszystkie zdarzenia, które będą miały miejsce w okresie ubezpieczenia. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej korzystne, bo oznacza, że limit 1 mln zł będzie przypadał na każdego poszkodowanego. W drugim – przykładowy 1 mln zł, będzie podzielony między wszystkich poszkodowanych. Czasem (np. w OC podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne) stosowany jest mechanizm ustalania odrębnych limitów: na jedno zdarzenie (250 tys. euro) i na wszystkie zdarzenia (1 mln euro).
4. Warto też zwrócić uwagę na wysokość franszyzy, czyli limitu, do którego zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody. Łatwo legitymować się polisą na 10 mln euro z franszyzą w wysokości 1 mln euro. W praktyce oznacza to konieczność pokrywania szkód nieprzekraczających 1 mln zł z budżetu ubezpieczonej firmy. W takich sytuacjach najczęściej nie wiadomo, czy kontrahenta będzie na to stać.
5. Kontrahent może mieć dwie polisy OC. Mogą to być polisy: obowiązkowa i uzupełniająca ją, odnośnie do sumy ubezpieczenia i zakresu polisa dobrowolna. Taka sytuacja oznacza, że przedsiębiorca poważnie traktuje swoje ryzyko powstania zobowiązań.
6. Możliwy jest też wariant, w którym kontrahent ma dwie polisy dobrowolne. Jedną w polskim zakładzie ubezpieczeń z sumą gwarancyjną np. do 100 tys. euro i drugą z limitem od 100 tys. euro do 10 mln euro, wystawioną przez zagraniczny zakład ubezpieczeń w ramach programu międzynarodowego dla wszystkich firm z grupy działających w różnych krajach.
Po szkodzie
1. W ubezpieczeniach OC rządzi zasada, kto pierwszy, ten lepszy. Oznacza to, że o zaspokajaniu roszczeń z polisy decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli poszkodowanych jest kilka osób (np. kilku przedsiębiorców), a suma gwarancyjna na polisie jest niska, to może się zdarzyć, że pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich.
2. Dlatego po szkodzie czym prędzej trzeba zgłosić roszczenie do ubezpieczyciela sprawcy wypadku i czekać, czy roszczenia tych, którzy zgłosili swoje szkody wcześniej, nie wyczerpały sumy gwarancyjnej na polisie.
3. Jeśli pieniędzy z polisy zabraknie, pozostaje bezpośrednie dochodzenie roszczeń od sprawcy szkody, już na drodze powództwa cywilnego.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK