| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej muszą mieć przedsiębiorcy z wielu branż. Polisy takie przeważnie chronią majątek ich firm w razie szeroko rozumianego wypadku, za którego skutki musieliby zapłacić poszkodowanym. Przedsiębiorcy odpowiadają bowiem za wyrządzone szkody na zasadzie ryzyka.

Po co polisa
 
Polisa odpowiedzialności cywilnej ma chronić dwie grupy osób. Tych, którzy ją kupują – przed skutkami finansowymi wyrządzonych szkód i osoby poszkodowane przez ubezpieczonych.
Same polisy OC również można podzielić na dwa rodzaje: obowiązkowe i dobrowolne. Pierwsze pojawiają się, gdy władze uznają, że z jakichś powodów uczestników rynku trzeba chronić przez polisę OC. W tej grupie można wyróżnić jeszcze kolejne dwie: te, których warunki są określone rozporządzeniami odpowiednich ministrów, oraz te, które wynikają z innych przepisów.
Wydawało się, że po wejściu w życie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 r. (Dz.U. nr 124, poz. 1152), która wprowadziła do wielu ustaw delegacje do wydania rozporządzeń szczegółowo określających zakres i sumy ubezpieczeń obowiązkowych, znikną te ostatnie, uregulowane w odrębnych przepisach. Okazuje się jednak, że tak się nie stało i nadal można znaleźć kilka rodzajów polis OC uregulowanych w różnych ustawach czy nawet konwencjach międzynarodowych. Niektóre obowiązujące rozporządzenia są niezgodne z wymaganiami unijnymi i należałoby je zmienić.
 
Główne zakresy odpowiedzialności przedsiębiorcy
 
Przedsiębiorcy odpowiadają za wyrządzone szkody na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że jedynym obowiązkiem poszkodowanego jest wykazanie, jakiej szkody doznał. Nie musi udowadniać winy sprawcy, bo to po stronie tego ostatniego leży obowiązek wykazania, że zaszły przesłanki zwalniające go z odpowiedzialności za szkodę.
1. Szkody związane z prowadzeniem działalności
Zgodnie z art. 435 kodeksu cywilnego (k.c.) przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za każdą szkodę związaną z ruchem przedsiębiorstwa. W orzecznictwie ruch przedsiębiorstwa jest definiowany bardzo szeroko, jako każdy przejaw działalności firmy. Od odpowiedzialności przedsiębiorca może się uwolnić jedynie wtedy, gdy szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej, albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi on odpowiedzialności. W tej kategorii mieszczą się między innymi: odpowiedzialność za wprowadzony produkt czy szkody w środowisku naturalnym związane z działalnością przedsiębiorstwa.
2. Odpowiedzialność związana z posiadaniem nieruchomości
Zgodnie z art. 434 k.c. za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli (ten kto nią włada jak właściciel), chyba że wypadek nie wynikał ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie.
3. Odpowiedzialność za pracowników
Na przedsiębiorcy spoczywa odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez osoby przez niego zatrudniane, bez względu na formę umowy wiążącej strony. Nieważne, czy będzie to umowa o pracę, czy zlecenia. Mówi o tym nie tylko kodeks cywilny (art. 430), lecz także kodeks pracy (art. 120 par. 1), który przewiduje, że za szkodę wyrządzoną przez pracownika odpowiada pracodawca.
4. Odpowiedzialność wobec pracowników
Źródłem odpowiedzialności wobec pracowników są art. 415 i 435 k.c. Przy czym tu również w przypadku sporów sądy najczęściej stają po stronie pracowników i orzekają wysokie odszkodowania, głównie wskazując na naruszenie przez przedsiębiorcę przepisów BHP. Efekt jest taki, że musi on pokrywać wszelkie koszty związane ze szkodą, które nie zostały zrekompensowane z publicznego systemu świadczeń zdrowotnych czy rentowych. Możliwy zakres roszczeń określają art. 444, 445, 446 k.c.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK