| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe OC dla przedsiębiorcy

Obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej muszą mieć przedsiębiorcy z wielu branż. Polisy takie przeważnie chronią majątek ich firm w razie szeroko rozumianego wypadku, za którego skutki musieliby zapłacić poszkodowanym. Przedsiębiorcy odpowiadają bowiem za wyrządzone szkody na zasadzie ryzyka.

Posiadanie obowiązkowej zawodowej polisy OC nie zawsze w pełni zabezpiecza poszkodowanego i sprawcę szkody. Doskonałym przykładem takiej możliwości są inżynierowie budownictwa. Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 11 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa (Dz.U. nr 220, poz. 2174) mają oni obowiązek posiadania polisy OC. Kupuje się ją na wypadek szkód wyrządzonych w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w związku z pełnieniem przez niego samodzielnych funkcji w budownictwie. Oczywiście jeżeli działa on w zakresie posiadanych uprawnień.
W związku z faktem, że zakres ubezpieczenia obowiązkowego ograniczony jest do szkód, które są związane z pełnieniem samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, a nie pokrywa wszelkich szkód mogących wystąpić na budowie, inżynier powinien dokupić dobrowolne OC związane z działalnością gospodarczą. Dobrze to widać na przykładzie szkody, która powstała podczas prac polegających na układaniu dachu, w czasie której spłonęło pokrycie. Likwidator tej szkody nie dopatrzył się przesłanek uzasadniających odpowiedzialność ubezpieczonego. Uznał, że do szkody nie doszło w związku z pełnieniem funkcji przez ubezpieczonego. W czynnościach kierownika budowy nie dopatrzono się żadnych uchybień.
Nadal jednak ponosił on odpowiedzialność cywilną za szkodę. Tym bardziej że przedsiębiorcy ponoszą ją na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że mogą uwolnić się od odpowiedzialności tylko w przypadku siły wyższej, albo wtedy, kiedy szkoda wynika z winy samego poszkodowanego. To bardzo surowy reżim odpowiedzialności i w tym wypadku trzeba było wypłacić odszkodowanie z polisy OC dobrowolnej związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Choć suma gwarancyjna jest w rozporządzeniu określona na 50 tys. euro na zdarzenie, to wcale nie oznacza to, że za każdym razem poszkodowany może liczyć właśnie na tyle. Należy zaznaczyć, że zakres odpowiedzialności inżyniera budownictwa zatrudnionego na podstawie umowy o pracę określa kodeks pracy. A ustawa ta wprowadza uregulowania odmienne od kodeksu cywilnego. Różnicuje on zasady odpowiedzialności pracownika w zależności od tego, czy wyrządził szkodę z winy nieumyślnej czy umyślnej.
W przypadku nieumyślności, zgodnie z art. 119 kodeksu pracy, pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej szkody pracodawcy, nie może to być jednak kwota wyższa niż trzymiesięczne wynagrodzenie. Pracodawca może zatem ubiegać się o odszkodowanie z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC pracownika, ale tylko do wskazanego limitu. W razie winy umyślnej, odpowiedzialność ta jest pełna. Ubezpieczyciel wypłaci pracodawcy odszkodowanie do wysokości sumy gwarancyjnej. A jeśli szkoda zostanie wyrządzona osobie trzeciej, zgodnie z art. 120 kodeksu pracy do naprawienia jej zobowiązany jest wyłącznie pracodawca i dopiero gdy naprawi on szkodę, służy mu roszczenie wobec pracownika. Wówczas pracownik będzie odpowiadał tak jak za szkodę wyrządzoną pracodawcy, a więc z ograniczeniem do trzymiesięcznego wynagrodzenia. Kiedy natomiast inżynier budownictwa wykonuje samodzielne funkcje na podstawie umowy cywilnej, jego odpowiedzialność cywilna jest pełna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK