| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Trudno o lepszy przykład fasadowej instytucji niż skarga do sądu w systemie zamówień publicznych. Nie rozstrzyga ona bowiem definitywnie sporu, a tym samym nie zapewnia uzyskania zamówienia. Warto jednak wiedzieć, jakie ma ona mimo wszystko zalety, kiedy się jest przedsiębiorcą ubiegającym się czasami o udzielenie zamówienia publicznego.

Konieczność zapewnienia szybkości postępowania w zamówieniach publicznych legła u podstaw rozwiązania stanowiącego, że jedynie w odniesieniu do wielkich zamówień ostateczne rozstrzygnięcie protestu następuje z dniem wydania wyroku lub postanowienia przez sąd okręgowy, albo z datą upływu terminu do wniesienia skargi. Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia protestu zamawiającego obowiązuje zakaz zawarcia umowy. Jest on głównym atutem celowości wnoszenia skargi w procedurach zaostrzonych. Jednak i w tych procedurach zamawiający może uwolnić się od zakazu zawarcia umowy, wnosząc do sądu wniosek o jego uchylenie.
Jest on rozpatrywany przez sąd niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od jego złożenia na posiedzeniu niejawnym. Sąd w tym krótkim terminie musi jednak dokonać wstępnej oceny, czy stan sprawy pozwala na uchylenie zakazu zawarcia i czy zamawiający w sposób dostateczny uprawdopodobnił, że zaskarżone orzeczenie w sposób rażący narusza przepisy o postępowaniu odwoławczym.
Jeżeli sąd uchyli zakaz zawarcia umowy, rozstrzygnięcie skargi może dla wykonawcy stracić sens.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK