| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Trudno o lepszy przykład fasadowej instytucji niż skarga do sądu w systemie zamówień publicznych. Nie rozstrzyga ona bowiem definitywnie sporu, a tym samym nie zapewnia uzyskania zamówienia. Warto jednak wiedzieć, jakie ma ona mimo wszystko zalety, kiedy się jest przedsiębiorcą ubiegającym się czasami o udzielenie zamówienia publicznego.

Skarga – co do zasady – stwarza możliwość sądowej rewizji tego orzeczenia i przez to urzeczywistnia prawo stron oraz uczestników postępowania odwoławczego do dochodzenia ich praw. Nowelizacja prawa zamówień publicznych rzeczywiście pozbawiła jednak tego prawa wykonawców i uczestników postępowania o zamówienie do 60 tys. euro. Zmiana przepisów odbiera im także prawo do składania odwołań pozostawiając protest – jako jedyny środek ochrony prawnej. Zmiana ta nie jest jednak sprzeczna z prawem unijnym, ponieważ mieści się między progami określonymi na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p. No i ustawodawcy krajowemu wolno wprowadzić do krajowych przepisów własne, odmienne uregulowania od unijnych.
Tym samym nasz ustawodawca chciał ułatwić zamawiającym procedowanie w sprawach małych zamówień. Liczne odwołania spowalniały bowiem proces ich przeprowadzania, a wnoszone skargi do sądu, chociaż niewiele już mogły zmienić po prawomocnym rozstrzygnięciu protestu, absorbowały strony postępowania. Staje więc pytanie: na ile zmiana jest zgodna z Konstytucją RP?
Nie bez znaczenia jest i to, że modyfikacja dotyka najsłabszej grupy wykonawców – małych przedsiębiorców, którzy nie będą mieli innej możliwości, jak szukać sprawiedliwości u samych „winowajców”, czyli u zamawiających. A jeżeli jej nie znajdą, będą uciekać się do innych środków, takich jak donosy do organów kontroli i organów ścigania. Biorąc więc pod uwagę liczbę udzielanych zamówień do 60 tys. euro, można dojść do wniosku, że ta z pozoru korzystna dla zamawiających zmiana będzie dla nich kłopotliwa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK