| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Trudno o lepszy przykład fasadowej instytucji niż skarga do sądu w systemie zamówień publicznych. Nie rozstrzyga ona bowiem definitywnie sporu, a tym samym nie zapewnia uzyskania zamówienia. Warto jednak wiedzieć, jakie ma ona mimo wszystko zalety, kiedy się jest przedsiębiorcą ubiegającym się czasami o udzielenie zamówienia publicznego.

Skarga – co do zasady – stwarza możliwość sądowej rewizji tego orzeczenia i przez to urzeczywistnia prawo stron oraz uczestników postępowania odwoławczego do dochodzenia ich praw. Nowelizacja prawa zamówień publicznych rzeczywiście pozbawiła jednak tego prawa wykonawców i uczestników postępowania o zamówienie do 60 tys. euro. Zmiana przepisów odbiera im także prawo do składania odwołań pozostawiając protest – jako jedyny środek ochrony prawnej. Zmiana ta nie jest jednak sprzeczna z prawem unijnym, ponieważ mieści się między progami określonymi na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p. No i ustawodawcy krajowemu wolno wprowadzić do krajowych przepisów własne, odmienne uregulowania od unijnych.
Tym samym nasz ustawodawca chciał ułatwić zamawiającym procedowanie w sprawach małych zamówień. Liczne odwołania spowalniały bowiem proces ich przeprowadzania, a wnoszone skargi do sądu, chociaż niewiele już mogły zmienić po prawomocnym rozstrzygnięciu protestu, absorbowały strony postępowania. Staje więc pytanie: na ile zmiana jest zgodna z Konstytucją RP?
Nie bez znaczenia jest i to, że modyfikacja dotyka najsłabszej grupy wykonawców – małych przedsiębiorców, którzy nie będą mieli innej możliwości, jak szukać sprawiedliwości u samych „winowajców”, czyli u zamawiających. A jeżeli jej nie znajdą, będą uciekać się do innych środków, takich jak donosy do organów kontroli i organów ścigania. Biorąc więc pod uwagę liczbę udzielanych zamówień do 60 tys. euro, można dojść do wniosku, że ta z pozoru korzystna dla zamawiających zmiana będzie dla nich kłopotliwa.
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Malinowska

Konsultant w Instytucie Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »