| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Trudno o lepszy przykład fasadowej instytucji niż skarga do sądu w systemie zamówień publicznych. Nie rozstrzyga ona bowiem definitywnie sporu, a tym samym nie zapewnia uzyskania zamówienia. Warto jednak wiedzieć, jakie ma ona mimo wszystko zalety, kiedy się jest przedsiębiorcą ubiegającym się czasami o udzielenie zamówienia publicznego.

Wpis
 
Od skargi pobierany jest wpis stały w wysokości 3000 zł. Obowiązuje on niezależnie od tego, czy przedmiotem skargi jest wyrok czy postanowienie zespołu arbitrów. Bez znaczenia jest także zakres zaskarżenia, a więc czy przedmiotem skargi jest merytoryczne rozstrzygnięcie czy koszty postępowania odwoławczego. Jeśli więc rozpatrzenie skargi ma zdecydować o kosztach w kwocie 2000 zł, zawartych w wyroku, to i tak wpis stały wynosi 3000 zł.
Inaczej niż w postępowaniu odwoławczym, istnieje możliwość zwolnienia wnoszącego skargę od kosztów sądowych, w tym od wpisu od skargi. Przesłanki zwolnienia określają przepisy art. 102 i nast. ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398). Sąd uwzględnia wniosek o zwolnienie od kosztów w stosunku do:
1) osoby fizycznej – jeżeli wykaże, że nie jest w stanie ponieść takiego wydatku bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (oświadczenie powinno obejmować dokładnie dane o stanie rodzinnym, majątku i dochodach),
2) osoby prawnej, jak również organizacji niemającej osobowości prawnej – jeżeli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów sądowych.
W praktyce zamówień publicznych jest to jednak czysta teoria. Wykonawca zapewnia przecież zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego o swej zdolności ekonomicznej do wykonania zamówienia, a jej brak powoduje wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
WAŻNE
Skarga wniesiona przez adwokata lub radcę prawnego jest zwracana, jeżeli nie został zapłacony wpis, od uiszczenia którego skarżący nie był zwolniony.
Uprawnieni
Do czasu ostatniej nowelizacji nie było oczywiste, czy skarga do sądu w równym stopniu przysługuje wykonawcom, jak i zamawiającemu. Teraz przesądzono tę kwestię. Dodany art. 179 ust. 1a stwierdza, że skarga do sądu przysługuje również zamawiającemu. Skargę mogą zatem wnieść:
1) odwołujący się w postępowaniu odwoławczym przed zespołem arbitrów, w tym także wykonawcy, którzy przystąpili do odwołania,
2) zamawiający,
3) organizacja zrzeszająca wykonawców, jeżeli uprzednio złożyła odwołanie,
4) Prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
Do czynności podejmowanych przez prezesa UZP stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania cywilnego o prokuraturze. Oznacza to, że prezes może złożyć skargę na rzecz jednego z uczestników postępowania odwoławczego, albo wolno mu wystąpić przeciwko obydwu stronom, tj. przeciwko zamawiającemu i wykonawcy. Podmiot, na rzecz którego prezes wytoczył skargę, zawiadamia sąd doręczając mu odpis tej skargi. Wówczas może on wstąpić do sprawy w każdym jej stanie w charakterze skarżącego.
 
Właściwość sądu
 
Sądem właściwym do rozpoznania skargi jest sąd okręgowy, w obszarze działania którego zamawiający ma siedzibę albo miejsce zamieszkania. Ponieważ sprawa wywołana skargą nie jest gospodarcza, to właściwym do jej rozpoznania pozostaje Wydział Cywilny Sądu Okręgowego. Z punktu widzenia przedsiębiorców jest to o tyle dobre, że przepisy odnoszące się do spraw cywilnych nie są tak sformalizowane, jak w sprawach gospodarczych.
Skargę wnosi się nie bezpośrednio do sądu, lecz za pośrednictwem prezesa UZP. W terminie 7 dni od otrzymania skargi prezes jest obowiązany przekazać ją sądowi wraz z aktami postępowania odwoławczego.
Skarżący przesyłając skargę do UZP ma jednocześnie obowiązek przekazania jej odpisu swemu przeciwnikowi procesowemu.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK