| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Trudno o lepszy przykład fasadowej instytucji niż skarga do sądu w systemie zamówień publicznych. Nie rozstrzyga ona bowiem definitywnie sporu, a tym samym nie zapewnia uzyskania zamówienia. Warto jednak wiedzieć, jakie ma ona mimo wszystko zalety, kiedy się jest przedsiębiorcą ubiegającym się czasami o udzielenie zamówienia publicznego.

Gwarancje konstytucyjne a szybkość postępowania
 
W odniesieniu do wielkich zamówień, o wartościach powyżej 20 mln euro dla robót budowlanych i 10 mln euro dla usług i dostaw, rozstrzygnięcie protestu przez zespół arbitrów nie ma charakteru ostatecznego. Jednak i w takich wypadkach istnieje możliwość zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego jeszcze przed merytorycznym rozpoznaniem skargi przez sąd. To zaś kolejny rok pozbawia ją racjonalnych podstaw.
Ustawodawca stanął przed koniecznością pogodzenia konstytucyjnych gwarancji z postulatem szybkości postępowania. Wyniki tego kompromisu są jednak dalekie od doskonałości. Kwietniowa nowelizacja prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 25 maja 2006 r., nie wprowadziła w tym zakresie żadnych zmian. I wszystko wskazuje na to, że zostanie tak jeszcze na długie lata.
 
Środki ochrony prawnej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego
 
1) Protest składa do zamawiającego wykonawca, którego ofertę ów zamawiający odrzucił (zdaniem protestującego niesłusznie);
2) Odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych przysługuje wykonawcy, którego protest zamawiający odrzucił, lub uczestnikowi, który przystąpił do postępowania protestacyjnego; rozpatruje je trzyosobowy zespół arbitrów przy prezesie UZP; arbitrzy wyrokiem rozstrzygają o oddaleniu lub uwzględnieniu odwołania;
3) Skarga na wyrok zespołu arbitrów do wydziału cywilnego sądu okręgowego, wnoszona za pośrednictwem prezesa UZP, przysługuje odwołującym się od odrzucenia protestu i wykonawcom, którzy do odwołania przystąpili, a także organizacji zrzeszającej wykonawców oraz zamawiającemu, jak również prezesowi UZP.
 
Przedmiot skargi
 
Skarga do sądu przysługuje na orzeczenie zespołu arbitrów, czyli na:
1) wyrok, ogłoszony po merytorycznym rozpoznaniu zarzutów i wniosków odwołania,
2) postanowienia kończące postępowanie w sprawie, a więc o:
a) umorzeniu postępowania na skutek cofnięcia odwołania,
b) odrzuceniu odwołania.
Co do zasady, wyroki zespołu arbitrów ostatecznie rozstrzygają protest. Wyjątkiem są zamówienia o znacznej wartości – powyżej 20 mln euro dla robót budowlanych i 10 mln euro dla dostaw lub usług. W takich wypadkach skarga do sądu jest zwykłym środkiem odwoławczym, przysługującym w normalnym toku instancyjnym. Wstrzymuje wykonanie decyzji zespołu arbitrów. Protest jest wówczas ostatecznie rozstrzygnięty dopiero z chwilą wydania przez sąd wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie, albo z upływem terminu do wniesienia skargi.
Ostatnia nowelizacja podniosła progi zamówień, po przekroczeniu których mamy do czynienia z nieostatecznym rozstrzygnięciem protestu:
– z 10 do 20 mln euro w odniesieniu do robót budowlanych i z 5 do 10 mln euro, gdy chodzi o dostawy i usługi.
Ostateczne rozstrzygnięcie protestu następuje w tych zamówieniach z dniem wydania orzeczenia zespołu arbitrów lub upływu czasu na wniesienie odwołania. Termin ten w wyniku nowelizacji p.z.p. został skrócony. Dotychczas upływał wraz z dniem doręczenia wyroku zespołu arbitrów (z reguły ok. 7 dni po ogłoszeniu, względnie wydaniu wyroku).
Wydanie orzeczenia lub upływ terminu do wniesienia odwołania uchyla dla zamawiającego zakaz zawarcia umowy. Pozbawia to wykonawcę racjonalnych przesłanek do wniesienia skargi do sądu. I to nawet wtedy, gdy wygrana wydaje się oczywista.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK