| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zwyczajne i walne zgromadzenia w spółkach kapitałowych

Zwyczajne i walne zgromadzenia w spółkach kapitałowych

Czerwiec to dla większości spółek kapitałowych ostatni miesiąc, w którym mogą odbyć zwyczajne zgromadzenia wspólników (w spółkach z o.o.) i zwyczajne walne zgromadzenia (w spółkach akcyjnych). Wspólnicy i akcjonariusze rozpatrują na nich i zatwierdzają sprawozdania finansowe, udzielają absolutoriów organom spółek i decydują, co stanie się z zyskiem, jeśli został osiągnięty. Błędy popełnione przy organizowaniu zgromadzeń mogą jednak doprowadzić do uchylenia uchwał.

Zgromadzenie wspólników w spółce z o.o.
 
Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) wyróżnia dwa rodzaje zgromadzeń wspólników (ZW) – zwyczajne i nadzwyczajne. Podział oparty jest na dwóch kryteriach: czasu i obowiązkowego przedmiotu obrad. Jeśli zgromadzenie odbywa się w ciągu 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego i ma za przedmiot sprawy, które wymienia przepis art. 231 par. 2 k.s.h., to mamy do czynienia ze zwyczajnym zgromadzeniem wspólników, w każdym innym przypadku zgromadzenie jest nadzwyczajne.
Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania oraz udzielenie absolutorium są konieczne, natomiast uchwała o podziale zysku lub pokryciu straty będzie podejmowana, jeżeli sprawy te nie zostały wyłączone w umowie spółki spod kompetencji zgromadzenia wspólników.
 
Termin zwyczajnego zgromadzenia wspólników
 
Zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w ciągu sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Trzeba przy tym pamiętać, że nie musi on pokrywać się z rokiem kalendarzowym. Zawsze jednak powinien obejmować 12 miesięcy. Dlatego w większości spółek rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. I w nich właśnie zwyczajne zgromadzenie powinno się odbyć najpóźniej do końca czerwca.
CO ZAMIEŚCIĆ
Porządek obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników musi obejmować:
• rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,
• powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników,
• udzielenie absolutorium wszystkim członkom władz spółki, którzy pełnili funkcje w zarządzie, radzie nadzorczej czy komisji rewizyjnej w ostatnim roku obrotowym.(art. 231 par. 2 k.s.h.).
 
Od czego zacząć przygotowania
 
Po pierwsze, należy ułożyć porządek obrad. Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników mogą być również wszelkie inne sprawy, których wymaga sytuacja. Chodzi o przypadki nadzwyczajne, których rozstrzygnięcie zbiegło się z odbyciem zwyczajnego zgromadzenia wspólników, takie jak np. odwołanie członków organów, wybór nowych czy zmiana umowy spółki.
Porządek obrad należy ułożyć wyczerpująco, ponieważ w sprawach nim nieobjętych nie można powziąć uchwały, chyba że cały kapitał zakładowy jest reprezentowany na zgromadzeniu, a nikt z obecnych nie zgłosi sprzeciwu. Zakaz ten nie dotyczy oczywiście wniosków o charakterze porządkowym.
Wnioski porządkowe mogą być zgłaszane zawsze. A jako przykład tego rodzaju spraw można podać zmiany kolejności punktów obrad (wyjątkiem jest sytuacja, w której statut spółki dopuszcza stosowanie przerw w obradach), przyznanie głosu członkom organów, zarządzanie przerwy technicznej dla uzgodnienia stanowisk itd.
Inną sprawą jest to, że spółki nieczęsto zwołują zgromadzenia, szczególnie te, które mają większą liczbę wspólników. Dlatego warto zamieścić w porządku obrad wszystkie sprawy, które i tak w najbliższym czasie będą wymagały akceptacji tego organu. Dzięki temu spółka uniknie chociażby dodatkowych kosztów.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »