| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zwyczajne i walne zgromadzenia w spółkach kapitałowych

Zwyczajne i walne zgromadzenia w spółkach kapitałowych

Czerwiec to dla większości spółek kapitałowych ostatni miesiąc, w którym mogą odbyć zwyczajne zgromadzenia wspólników (w spółkach z o.o.) i zwyczajne walne zgromadzenia (w spółkach akcyjnych). Wspólnicy i akcjonariusze rozpatrują na nich i zatwierdzają sprawozdania finansowe, udzielają absolutoriów organom spółek i decydują, co stanie się z zyskiem, jeśli został osiągnięty. Błędy popełnione przy organizowaniu zgromadzeń mogą jednak doprowadzić do uchylenia uchwał.

Powództwo o uchylenie uchwały WZ należy wnieść w ciągu miesiąca od uzyskania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od powzięcia uchwały (w spółkach publicznych akcjonariusze mają miesiąc od otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż trzy miesiące od powzięcia uchwały).
Prawo do wniesienia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały sprzecznej z ustawą wygasa z upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o uchwale, nie później jednak niż z upływem dwóch lat od powzięcia uchwały (gdy chodzi o spółki publiczne – z upływem trzydziestu dni od jej ogłoszenia, nie później jednak niż z upływem roku od powzięcia uchwały).
Właściwym do rozpoznania sprawy z takiego powództwa jest sąd gospodarczy, w którego obszarze działania spółka ma siedzibę.

reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »