| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dlaczego warto korzystać z sądów polubownych

Dlaczego warto korzystać z sądów polubownych

Sądy konsumenckie są tylko dla przedsiębiorcy z klientem nieprowadzącym działalności gospodarczej. Polubowne załatwianie sporów bywa szybsze i tańsze niż przed sądem powszechnym. Wyroki i ugody z sądów konsumenckich mają moc orzeczeń sądów powszechnych.

Uważam, że warto korzystać z postępowania przed konsumenckim sądem polubownym, ponieważ jest ono szybsze, prostsze i tańsze niż postępowanie przed sądem powszechnym. Większość spraw jest tu załatwiana w ciągu 1 lub 2 miesięcy. Od wniosków o rozpoznanie sprawy nie są pobierane opłaty. Ewentualne koszty mogą powstać tylko w związku z koniecznością uzyskania opinii rzeczoznawcy. Około 60 proc. spraw kończy się ugodą – umożliwia to zakończenie sporu bez przyznawania racji którejkolwiek stronie i obniża koszty postępowania. Nie ma bowiem potrzeby powoływania biegłego.
Sprawę do Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego można złożyć poprzez wypełnienie nieskomlikowanego formularza. Druki takie są dostępne na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów, a także na stronie Głównego Inspektoratu IH. W ich wypełnieniu pomagają sekretarze sądu konsumenckiego.
Istotna jest również skuteczność postępowania przed sądem polubownym. Wyrok takiego sądu oraz ugoda przed nim zawarta mają moc prawną na równi z wyrokiem sądu powszechnego lub zawartą przed nim ugodą – tyle że po ich uznaniu przez sąd powszechny albo po stwierdzeniu ich wykonalności.
Wyraźnie widać, że konsumenckie sądownictwo polubowne cieszy się coraz większym powodzeniem. W ubiegłym roku do stałych sądów konsumenckich wpłynęły 3442 wnioski (w samej Warszawie – 222) o rozpatrzenie sporu pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą. Tradycyjnie najwięcej problemów dotyczy reklamacji butów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK