| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dlaczego warto korzystać z sądów polubownych

Dlaczego warto korzystać z sądów polubownych

Sądy konsumenckie są tylko dla przedsiębiorcy z klientem nieprowadzącym działalności gospodarczej. Polubowne załatwianie sporów bywa szybsze i tańsze niż przed sądem powszechnym. Wyroki i ugody z sądów konsumenckich mają moc orzeczeń sądów powszechnych.

Uważam, że warto korzystać z postępowania przed konsumenckim sądem polubownym, ponieważ jest ono szybsze, prostsze i tańsze niż postępowanie przed sądem powszechnym. Większość spraw jest tu załatwiana w ciągu 1 lub 2 miesięcy. Od wniosków o rozpoznanie sprawy nie są pobierane opłaty. Ewentualne koszty mogą powstać tylko w związku z koniecznością uzyskania opinii rzeczoznawcy. Około 60 proc. spraw kończy się ugodą – umożliwia to zakończenie sporu bez przyznawania racji którejkolwiek stronie i obniża koszty postępowania. Nie ma bowiem potrzeby powoływania biegłego.
Sprawę do Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego można złożyć poprzez wypełnienie nieskomlikowanego formularza. Druki takie są dostępne na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów, a także na stronie Głównego Inspektoratu IH. W ich wypełnieniu pomagają sekretarze sądu konsumenckiego.
Istotna jest również skuteczność postępowania przed sądem polubownym. Wyrok takiego sądu oraz ugoda przed nim zawarta mają moc prawną na równi z wyrokiem sądu powszechnego lub zawartą przed nim ugodą – tyle że po ich uznaniu przez sąd powszechny albo po stwierdzeniu ich wykonalności.
Wyraźnie widać, że konsumenckie sądownictwo polubowne cieszy się coraz większym powodzeniem. W ubiegłym roku do stałych sądów konsumenckich wpłynęły 3442 wnioski (w samej Warszawie – 222) o rozpatrzenie sporu pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą. Tradycyjnie najwięcej problemów dotyczy reklamacji butów.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK