| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zamówienia publiczne po zmianach

Zamówienia publiczne po zmianach

Nowelizacja zamówień publicznych wydaje się przykładem sprawnej legislacji, co w czasach pisania ustaw na kolanie warte jest odnotowania. Ile jednak pożytku będą z niej mieli przedsiębiorcy, pokaże praktyka, ponieważ możliwość korupcji ciągle tkwi w etapie początkowym, kiedy to budowane są specyfikacje istotnych warunków zamówienia.

Jeśli chodzi o zmiany wprowadzane nowelizacją z 7 kwietnia 2006 r., to są one tak liczne, że każdy – i zamawiający, i wykonawca – znajdzie w nich coś dla siebie. Jednak ponad wszelką wątpliwość myślą przewodnią nowelizacji było ułatwienie życia zamawiającym – w celu usprawnienia postępowań – a nie wyjście naprzeciw oczekiwaniom wykonawców. Wykonawcom na pewno spodoba się jednak obowiązek publikacji specyfikacji istotnych warunków zamówienia w przetargu nieograniczonym na stronie internetowej oraz informowanie wykonawców o wszczęciu postępowania, jeśli poprzednie w tej samej sprawie zostało unieważnione. Dostęp do informacji znacznie uprości portal UZP poświęcony zamówieniom publicznym. Będą w nim publikowane wszystkie ogłoszenia dotyczące zamówień w przedziale od 6000 do 60 000 euro (www.portal.uzp.gov.pl).
Jednak znacznie większa liczba zmian ograniczy uprawnienia wykonawców. Dotyczy to przede wszystkim ograniczonych terminów i zaostrzenia zasad wnoszenia środków ochrony prawnej. Jako przykład można podać zamówienia do 60 000 euro, w których jedynym dostępnym dla wykonawcy środkiem ochrony prawnej będzie protest, odwołanie nie będzie przysługiwało. Z punktu widzenia zamawiających są to zmiany korzystne, znacznie skracające czas od wszczęcia postępowania do podpisania umowy.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK