| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zamówienia publiczne po zmianach

Zamówienia publiczne po zmianach

Nowelizacja zamówień publicznych wydaje się przykładem sprawnej legislacji, co w czasach pisania ustaw na kolanie warte jest odnotowania. Ile jednak pożytku będą z niej mieli przedsiębiorcy, pokaże praktyka, ponieważ możliwość korupcji ciągle tkwi w etapie początkowym, kiedy to budowane są specyfikacje istotnych warunków zamówienia.

Jeśli chodzi o zmiany wprowadzane nowelizacją z 7 kwietnia 2006 r., to są one tak liczne, że każdy – i zamawiający, i wykonawca – znajdzie w nich coś dla siebie. Jednak ponad wszelką wątpliwość myślą przewodnią nowelizacji było ułatwienie życia zamawiającym – w celu usprawnienia postępowań – a nie wyjście naprzeciw oczekiwaniom wykonawców. Wykonawcom na pewno spodoba się jednak obowiązek publikacji specyfikacji istotnych warunków zamówienia w przetargu nieograniczonym na stronie internetowej oraz informowanie wykonawców o wszczęciu postępowania, jeśli poprzednie w tej samej sprawie zostało unieważnione. Dostęp do informacji znacznie uprości portal UZP poświęcony zamówieniom publicznym. Będą w nim publikowane wszystkie ogłoszenia dotyczące zamówień w przedziale od 6000 do 60 000 euro (www.portal.uzp.gov.pl).
Jednak znacznie większa liczba zmian ograniczy uprawnienia wykonawców. Dotyczy to przede wszystkim ograniczonych terminów i zaostrzenia zasad wnoszenia środków ochrony prawnej. Jako przykład można podać zamówienia do 60 000 euro, w których jedynym dostępnym dla wykonawcy środkiem ochrony prawnej będzie protest, odwołanie nie będzie przysługiwało. Z punktu widzenia zamawiających są to zmiany korzystne, znacznie skracające czas od wszczęcia postępowania do podpisania umowy.

reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »