| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zamówienia publiczne po zmianach

Zamówienia publiczne po zmianach

Nowelizacja zamówień publicznych wydaje się przykładem sprawnej legislacji, co w czasach pisania ustaw na kolanie warte jest odnotowania. Ile jednak pożytku będą z niej mieli przedsiębiorcy, pokaże praktyka, ponieważ możliwość korupcji ciągle tkwi w etapie początkowym, kiedy to budowane są specyfikacje istotnych warunków zamówienia.

Uproszczenie procedur
 
Dodany do prawa zamówień publicznych art. 4a przewiduje uproszczone procedury, których wszczęcie zależy od wartości zamówienia. Jeśli nie przekracza ona wyrażonej w złotych równowartości 60 000 euro, nie stosuje się przepisów ustawy dotyczących:
1) obowiązku publikacji ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych – ogłoszenie o wszczęciu postępowania oraz o zawarciu umowy zamawiający zamieszcza na stronach portalu internetowego Urzędu Zamówień Publicznych oraz na własnej stronie; jeśli zaś takiej nie posiada, wiesza ogłoszenie w swojej siedzibie, w miejscu publicznie dostępnym
2) terminów:
a) składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu,
b) ofert, ofert wstępnych i ofert orientacyjnych,
– terminy nie mogą być tu krótsze niż 7 dni od publikacji ogłoszenia na stronach portalu internetowego UZP albo od daty przekazania zaproszenia do składania ofert, jeżeli z ustawy wynika obowiązek wyznaczenia terminów dłuższych niż 7 dni;
3) odwołań i skarg, co oznacza, że postępowanie zaskarżeniowe kończy się na etapie postępowania protestacyjnego.
 
Dynamiczny system zakupów
 
Dynamiczny system zakupów oznacza elektroniczny sposób udzielania zamówień na dostawy powszechnie dostępne, nabywane na podstawie umowy sprzedaży lub na usługi powszechnie dostępne. Nie jest to oddzielny tryb udzielania zamówień.
Dynamiczny system zakupów jest ustanawiany z odpowiednim stosowaniem przepisów o zamówieniach organizowanych w trybie przetargu nieograniczonego, aż do momentu udzielenia zamówienia. System ten pozwala zamawiającemu uzyskać znaczną liczbę ofert. Ma to na celu racjonalizację wydatków publicznych. Osiągnięcie tego celu zapewnia:
1) szerokie wykorzystanie elektronicznego sposobu komunikowania się zamawiającego z wykonawcami – uczestnicy systemu przekazują sobie oświadczenia, dokumenty, wnioski, zawiadomienia, zaproszenia i inne informacje drogą mailową.
oraz
2) czas dynamicznego zakupu, który co do zasady nie może być dłuższy niż 4 lata; w przypadku dłuższego okresu wymagane jest zawiadomienie prezesa UZP z podaniem wartości, przedmiotu zamówień oraz uzasadnienia prawnego i faktycznego.
Mimo kilku lat trwania dynamicznych zakupów, zamawiający dokonuje jednorazowej oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu, i to na etapie tworzenia systemu. Przewiduje się, że dynamiczny system zakupów będzie sprzyjać większej elastyczności w tworzeniu i prowadzeniu polityki zamówień, w szczególności zamówień sektorowych.
WAŻNE
Dopuszczenie dialogu konkurencyjnego, kiedy zamówienie ma charakter szczególny, pokazuje, że tryb ten nie jest ofertą dla szerokiego kręgu zamawiających. Jest ukierunkowany na realizację skomplikowanych, innowacyjnych zamówień, których charakter sprawia, że nie można opisać przedmiotu zamówienia przy wykorzystaniu istniejących norm technicznych ani obiektywnie określić uwarunkowań prawnych lub finansowych wykonania zamówienia.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK