| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zamówienia publiczne po zmianach

Zamówienia publiczne po zmianach

Nowelizacja zamówień publicznych wydaje się przykładem sprawnej legislacji, co w czasach pisania ustaw na kolanie warte jest odnotowania. Ile jednak pożytku będą z niej mieli przedsiębiorcy, pokaże praktyka, ponieważ możliwość korupcji ciągle tkwi w etapie początkowym, kiedy to budowane są specyfikacje istotnych warunków zamówienia.

Liczba nowości jest znaczna, choć mniejsza niż wskazywałaby na to objętość nowelizacji. Do rzucających się w oczy należy nowy tryb – dialog konkurencyjny. Jednak z powodu wąskich uwarunkowań raczej nie będzie on powszechnie stosowany. Coraz ważniejszą rolę będzie odgrywała elektronizacja udzielania zamówień. Wskazuje na to poszerzenie licytacji elektronicznej (dawna aukcja elektroniczna) o możliwość dokonywania zakupów usług powszechnie dostępnych, wprowadzenie do kilku trybów możliwości elektronicznej dogrywki oceny ofert, czyli aukcji elektronicznej, oraz nowe podejście do zamówień w ogóle, a do tych w formie elektronicznej w szczególności. Dynamiczny system zakupów, bo o nim mowa, będzie swoistą, wyłącznie elektroniczną, platformą dokonywania zakupów prze zamawiającego. Dzięki niej przez stosunkowo długi czas (do 4 lat) zamawiający będzie mógł realizować zakupy w sposób stosunkowo prosty i wygodny przy minimum formalności.
Najważniejsza jest jednak rewolucja w środkach ochrony prawnej. Przede wszystkim w proteście i odwołaniu. Praktycznemu skróceniu ulegnie termin wnoszenia protestu w niektórych sprawach. Z drugiej strony, zamawiający będzie mógł kumulować protesty, i te, które dotyczą tych samych czynności – rozpatrywać łącznie. Wykonawcy będą mogli przyłączać się do postępowań toczących się w wyniku wniesionych protestów i odwołań tak po stronie wykonawców, jak i zamawiającego. Bardzo istotne, choć raczej techniczne znaczenie, ma zmiana progów przewidzianych ustawą. Skracając, można powiedzieć, że nowy próg podstawowy to 137 000 euro (dotychczas było to 60 000 euro), ale od tej reguły ustanowiono liczne wyjątki.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK