| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Oprogramowanie komputerów w początkującej firmie

Oprogramowanie komputerów w początkującej firmie

Jednym ze sposobów ograniczania wydatków przedsiębiorcy jest korzystanie z darmowego oprogramowania. Można nim śmiało zastąpić drogie i często nie w pełni wykorzystywane lub wręcz niepotrzebne produkty komercyjne. Nie jest ono jednak wolne od wad. Stąd powodzenie programów płatnych.

Programy użytkowe
 
Skoro komputer jest już w pełni skonfigurowany do pracy, posiada zainstalowany system operacyjny, program antywirusowy, firewall, programy do pracy biurowej oraz program do fakturowania, można zadbać o dodatkowe programy użytkowe, które będą przydatne w każdym komputerze.
Przeglądarka internetowa
Nie wszyscy początkujący użytkownicy zdają sobie sprawę, że oferowana w standardzie systemu Windows przeglądarka internetowa Internet Explorer zawiera sporo niedociągnięć i w zasadzie jest nie tylko niedoskonała, lecz czasem nawet niebezpieczna w użyciu. Większość początkujących użytkowników, uruchamiając internet (co powszechnie kojarzone jest z uruchomieniem przeglądarki internetowej) i klikając w ładną niebieską ikonę „e”, beztrosko surfuje po sieci, będąc narażonym na wiele czekających tam niebezpieczeństw. Tymczasem na świecie od dłuższego czasu istnieją przeglądarki internetowe alternatywne w stosunku do IE (Internet Explorera, o wiele bezpieczniejsze i wygodne do używania w pracy. Dwie najpopularniejsze z nich to Opera oraz Firefox. Obie są dostępne w polskiej wersji językowej.
• Opera
Pod tą nazwą kryje się darmowa przeglądarka internetowa napisana i rozwijana przez norweskich programistów Opera Software. Opera jest programem wielofunkcyjnym. Obok przeglądarki internetowej zawiera program do obsługi poczty elektronicznej, klienta IRC oraz czytnik kanałów RSS. Posiada przydatne funkcje, takie jak: blokowanie wyskakujących okienek reklamowych, personalizacja interfejsu, przeglądanie stron internetowych na tzw. kartach (w jednym głównym oknie Opery otwierane są karty, na których można przeglądać strony internetowe), własny menedżer pobierania plików. Opera nie spowalnia komputera i jest łatwa do pobrania przez internet i nietrudna do zainstalowania. Ma też jeden z najprostszych interfejsów wśród przeglądarek internetowych. Użytkownik w prosty sposób może zmienić położenie właściwie każdego przycisku, decydować, które przyciski mają się pokazywać, a które ukryć. Dodatkowo Opera posiada skórki, czyli możliwość zmiany szaty graficznej przeglądarki. Opera Software na swojej stronie internetowej udostępnia sporą liczbę gotowych konfiguracji skórek i pasków narzędziowych przygotowywanych przez stale powiększającą się społeczność użytkowników Opery. Niepodważalnym atutem Opery jest to, że jest najszybszą przeglądarką internetową na świecie. Program można pobrać ze strony http://www.opera.com
• Firefox
Firefox to darmowa przeglądarka internetowa, tworzona przez Fundację Mozilla oraz wolontariuszy. Jest bardzo popularna wśród użytkowników internetu. O popularności Firefoxa świadczy 100 milionów pobrań w ciągu niecałego roku od premiery jego pierwszej wersji. Aplikacja nie obciąża komputera i jest łatwa do pobrania przez internet. Jest szybka i przyjazna dla użytkownika, posiada możliwość przeglądania stron internetowych na kartach, blokadę wyskakujących okienek, menedżera pobierania plików, prosty czytnik kanałów RSS oraz możliwość instalacji rozszerzeń i dodatków, tzw. pluginów. Program można pobrać z witryny http://www.firefox.pl/
Program pocztowy
Program pocztowy to aplikacja, dzięki której użytkownik może obsługiwać pocztę elektroniczną e-mail (czyli po prostu wysyłać i odbierać listy elektroniczne, tj. e-maile). Jak w każdym przypadku są tu i aplikacje komercyjne, i bezpłatne, gorsze i lepsze. Jeżeli więc przedsiębiorca ma zainstalowany w komputerze system operacyjny Windows, to Microsoft w pakiecie z systemem operacyjnym umożliwia korzystanie z programu Outlook Express. Jest to bardzo dobry program, jednak nie pozbawiony wad. Główną jego wadą jest małe bezpieczeństwo, dlatego warto rozejrzeć się za innym, darmowym oprogramowaniem.
• Thunderbird
Thunderbird to bezpłatny, bezpieczny i szybki klient (program do obsługi) poczty oraz grup dyskusyjnych. Posiada konfigurowalny interfejs umożliwiający nawet zmianę wyglądu oraz układu okien. Ma obszerne opcje konfiguracyjne, umożliwia też rozbudowę funkcjonalności programu przez instalację dodatków. Posiada również wbudowany filtr antyspamowy, możliwość automatycznego blokowania potencjalnie niebezpiecznych przesyłek, filtr i reguły wiadomości, moduł sprawdzania pisowni.
Reasumując – Thunderbird to bardzo dobry, należący do najbardziej zaawansowanych programów przeznaczonych do obsługi elektronicznej poczty. Program można pobrać ze strony http://www.thunderbird.pl/
• Pegasus Mail
Pegasus Mail to bezpłatny, bezpieczny program do odbierania i wysyłania poczty. Jest aplikacją bardzo odporną na wszelkie wirusy atakujące za pomocą poczty elektronicznej. Program ma łatwy w obsłudze interfejs użytkownika. Program można pobrać ze strony http://www.pmail.com/
• Eudora
Eudora to bardzo dobry klient poczty elektronicznej. Program jest dostępny w wersji płatnej oraz darmowej. Darmowy wyświetla reklamy. Eudora posiada wiele ciekawych funkcji, np.: filtrowanie spamu, ostrzeganie przed potencjalnie niebezpieczną zawartością przychodzących i wychodzących wiadomości oraz dodatek ułatwiający śledzenie wymiany informacji. Program można pobrać z witryny http://www.eudora.com/ 
Kompresja plików (archiwizator)
Program do kompresji plików, czyli tzw. archiwizator to przydatny na każdym komputerze program, dzięki któremu użytkownik może skompresować potrzebne a nieużywane pliki na dysku, tak by zajmowały jak najmniej miejsca.
Archiwizator pozwala również otwierać archiwa otrzymane od innych osób, np. e-mailem lub pobrane z internetu.
Istnieje kilkadziesiąt typów formatów, w których archiwizator zapisuje dane. Najpopularniejszym jest ZIP i RAR. Bezpłatne programy obsługujące różne formaty kompresji, które warto zainstalować na komputerze to:
• 7-zip (do pobrania ze strony http://www.7-zip.org/pl)
• ZipGenius (do pobrania ze strony http://www.zipgenius.it/)
• UltimateZip (do pobrania ze strony http://www.ultimatezip.com/)
Menedżer plików
Menedżer plików to intuicyjny i przyjemny w użyciu program służący do zarządzania strukturą plików i katalogów na komputerze. Znacznie przyspiesza on i umila prace związane z tworzeniem, kopiowaniem, przenoszeniem oraz usuwaniem plików i katalogów. Ułatwia też podgląd struktury drzewa katalogów oraz wyszukiwanie zasobów. Polecane bezpłatne programy to:
• freeCommander - do pobrania ze strony http://www.freecommander.com/
• TurboNavigator - do pobrania ze strony http://www.woundedmoon.org/win32/turbonavigator.html
• FileCommander - do pobrania ze strony http://www.godlikesoft.de.vu/.
 

Jan Nowak

Gazeta Prawna Nr 94/2006 [Dodatek: Firma i Klient] z dnia 2006-05-16
z dnia 2006-05-16
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK