| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Oprogramowanie komputerów w początkującej firmie

Oprogramowanie komputerów w początkującej firmie

Jednym ze sposobów ograniczania wydatków przedsiębiorcy jest korzystanie z darmowego oprogramowania. Można nim śmiało zastąpić drogie i często nie w pełni wykorzystywane lub wręcz niepotrzebne produkty komercyjne. Nie jest ono jednak wolne od wad. Stąd powodzenie programów płatnych.

Pakiety biurowe
 
Pakiety biurowe to zestawy programów przeznaczonych do typowych zastosowań biurowych.
W przypadku komercyjnych pakietów biurowych zaletą ich jest, że kupujemy jeden, zintegrowany produkt za cenę niższą niż suma cen poszczególnych programów zawartych w pakiecie. Wadą jest, że nie wszystkie programy zawarte w pakiecie będą przydatne w biurze.
W skład pakietu biurowego wchodzą najczęściej: edytor/procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do prezentacji.
• OpenOffice
Obok komercyjnego MS Office, w skład którego wchodzą m.in. Word oraz Excel, coraz większą popularność zdobywa bezpłatny pakiet OpenOffice będący właściwie jedynym godnym uwagi darmowym produktem do użytku komercyjnego. Pakiet zawiera m.in. programy OpenOffice Writer oraz OpenOffice Calc opisane w artykule. Narzędzia pakietu OpenOffice poprawnie obsługują dokumenty zapisane w formatach MS Office, co przy dużym opanowaniu rynku przez Microsoft zapewnia bezproblemową pracę i komunikację z tym środowiskiem. Dodatkową zaletą OpenOffice, niedostępną w MS Office, jest możliwość wyeskportowania dokumentu do postaci PDF. Pakiet jest do pobrania ze strony http://www.openoffice.org/
 
Przeglądarki dokumentów
 
Mimo posiadania alternatywnych programów biurowych (np. OpenOffice), które poprawnie interpretują formaty plików zapisanych przez programy pakietu MS Office (m.in. Word i Excel), czasami się zdarza, że programy te nie oddają prawidłowo oryginalnego wyglądu dokumentów stworzonych w konkurencyjnym programie firmy Microsoft. Dlatego sensowne jest posiadanie tzw. przeglądarki dokumentów, która pozwoli na otworzenie, wyświetlenie i wydrukowanie dokumentu, tak jak zrobiłby to sam Word – nawet kiedy nie mamy zainstalowanego programu Word.
Przeglądarki dokumentów to bezpłatne narzędzia dostarczane przez firmę Microsoft. Są idealnym uzupełnieniem bezpłatnych pakietów biurowych (np. OpenOffice). Co więcej, dzięki posiadaniu przeglądarki dokumentów przedsiębiorca może sprawdzić, czy stworzony np. w programie OpenOffice dokument będzie poprawnie odczytywany przez użytkowników MS WORD czy Excel.
• Word Viewer
Za pomocą tego programu można otwierać, wyświetlać i drukować dokumenty programu Word nawet wtedy, kiedy ktoś nie ma zainstalowanego programu Word. Za pomocą Word Viewer można także kopiować zawartość dokumentów do innych programów. Nie jest natomiast możliwe edytowanie otwartego dokumentu, jego zapisywanie lub tworzenie nowego dokumentu. Program można pobrać ze strony http://www.microsoft.com/downloads/ (w polu wyszukiwania wystarczy wpisać word viewer).
• Excel Viewer
Program umożliwia otwieranie, wyświetlanie i drukowanie arkuszy stworzonych w programie Excel, nawet jeśli program Excel nie jest w komputerze zainstalowany. Można również kopiować dane z otwartego dokumentu do innego programu. Podobnie jednak, jak w przypadku programu Word Viewer, nie można edytować danych, zapisywać skoroszytów ani tworzyć nowych. Program do pobrania ze strony http://www.microsoft.com/downloads/ (w polu wyszukiwania wystarczy wpisać excel viewer).
• PowerPoint Viewer
Program umożliwia wyświetlanie prezentacji multimedialnych stworzonych w programie PowerPoint. Za pomocą PowerPoint Viewer można wyświetlać i drukować prezentacje, ale nie można ich edytować. Program można pobrać ze strony http://www.microsoft.com/downloads/ (w polu wyszukiwania wystarczy wpisać powerpoint viewer).
• Adobe PDF Reader
Format PDF to format plików służący głównie do prezentacji i drukowania tekstów. Dokumenty PDF są najczęściej używanymi formatami do przenoszenia i prezentacji dlatego, że PDF zawsze wygląda tak samo, bez względu na system operacyjny czy oprogramowanie użytkownika przeglądającego dokument. Przeglądający nie może edytować takiego dokumentu, wprowadzać zmian, wpływać na czcionki, akapity czy format. PDF to jednak doskonałe narzędzie do publikacji dokumentów np. na witrynie internetowej (możliwe do stworzenia m.in. w programie OpenOffice).
Aby odczytać dokument w formacje PDF, należy jednak mieć zainstalowany odpowiedni program. Adobe PDF Reader to darmowy program służący do przeglądania i drukowania dokumentów stworzonych w formacie Adobe Portable Document Format (PDF). Program można pobrać ze strony producenta: http://www.adobe.com/
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK