| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Oprogramowanie komputerów w początkującej firmie

Oprogramowanie komputerów w początkującej firmie

Jednym ze sposobów ograniczania wydatków przedsiębiorcy jest korzystanie z darmowego oprogramowania. Można nim śmiało zastąpić drogie i często nie w pełni wykorzystywane lub wręcz niepotrzebne produkty komercyjne. Nie jest ono jednak wolne od wad. Stąd powodzenie programów płatnych.

Edytory i procesory tekstu
 
Podstawowym zadaniem komputera w prawie każdej firmie to tworzenie i edycja dokumentów. Programy, za pomocą których możemy wykonywać takie wariacje, to edytory i procesory tekstu.
Edytor tekstu
Edytor jest to program, który służy przede wszystkim do wprowadzania tekstów. Najczęściej edytory nie zajmują się formatowaniem i wyglądem tekstu lub mają te możliwości bardzo ograniczone.
Najbardziej znanym edytorem tekstu jest chyba windowsowy Notatnik (Notepad).
Procesor tekstu
Procesor to zaawansowany edytor tekstu umożliwiający oprócz edycji zawartości tekstu także jego formatowanie, czyli nadaje mu odpowiedni wygląd – pozwala dobrać wielkość, rodzaj i kolor czcionki, odstępy między wierszami itd. Bardzo znany Microsoft Word to właśnie procesor tekstu.
• OpenOffice Writer
To darmowy, zaawansowany procesor tekstu będący częścią bezpłatnego pakietu biurowego OpenOffice. W pełni odpowiada możliwościom MS Word i jest dostępny po polsku razem ze słownikiem ortograficznym. Program zawiera również komplet narzędzi do formatowania tekstu, a także narzędzie do eksportu dokumentów do formatu PDF. Poprawnie obsługuje dokumenty zapisane w formacie MS Word i zapewnia bezproblemową komunikację z tym środowiskiem.
Program można pobrać ze strony http://www.openoffice.org/
• AbiWord
Jest dostępny w języku polskim darmowym procesorem tekstu. Doskonale nadaje się do tworzenia notatek, listów, sprawozdań czy pism. Potrafi odczytywać i zapisywać dokumenty OpenOffice lub MS Word. Program można rozbudować dzięki zestawowi pluginów (wtyczek) takich jak tezaurus (słownik wyrazów bliskoznacznych). Program jest do pobrania ze strony http://www.abisource.com/
• Angel Writer
To darmowy, szybki i niewielkich rozmiarów procesor tekstu umożliwiający tworzenie dokumentów w popularnych formatach RTF, TXT i HTML. Nie obsługuje jednak najpopularniejszego formatu .doc (plików programu MS Word). Możliwości aplikacji ograniczają się do tego, co najpotrzebniejsze, czyli: edycja czcionek, kolorów, punktowanie, numerowanie, tabele itp. Program można pobrać ze strony http://www.angelicsoftware.com/.
WAŻNE
Komercyjny MS Word nie jest jedynym programem w swojej klasie, ale – co charakterystyczne – będąc bardzo popularnym procesorem tekstów narzuca możliwość odczytu plików z rozszerzeniem .doc jako kryterium przy wyborze programu alternatywnego.
 
Arkusze kalkulacyjne
 
Arkusze kalkulacyjne to programy, które operują głównie na danych liczbowych, pozwalając na automatyczną obróbkę oraz przetwarzanie danych. Ułatwiają stosowanie formuł (matematycznych, statystycznych itd.) oraz automatyczne generowanie wykresów liniowych, słupkowych, kołowych itd. Dzięki swoim możliwościom arkusze kalkulacyjne są bardzo popularne głównie w działach księgowości i zajmujących się analizami.
Najbardziej znanym komercyjnym arkuszem kalkulacyjnym jest Excel firmy Microsoft oraz Quattro Pro firmy Corel.
Warto przy tym pamiętać, że podobnie jak w przypadku Worda istnieją bezpłatne programy o podobnej funkcjonalności co Excel, w dodatku dostępne za darmo.
• OpenOffice Calc
To właściwie jedyny darmowy, dostępny w języku polskim, zaawansowany arkusz kalkulacyjny, będący częścią bezpłatnego pakietu biurowego OpenOffice, który w pełni odpowiada wymaganiom stawianym przed tego rodzaju oprogramowaniem. Program zapewnia obsługę formuł, narzędzia analityczne, rozwinięte opcje wizualizacji danych, a także narzędzie do eksportu dokumentów do formatu PDF. Poprawnie obsługuje dokumenty zapisane w formacie MS Excel i zapewnia bezproblemową komunikację z tym środowiskiem. Program można pobrać ze strony http://www.openoffice.org/
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK