| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Rozdzielność z wyrównaniem – najlepszy ustrój dla przedsiębiorców

Rozdzielność z wyrównaniem – najlepszy ustrój dla przedsiębiorców

Pewność dotycząca odpowiedzialności za długi zaciągnięte przez jednego z małżonków w trakcie związku daje rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Chociażby dlatego ten ciągle mało znany ustrój wart jest uwagi przedsiębiorców. Tym bardziej, że owa wspólnota zysków jest bardziej sprawiedliwa niż tradycyjna rozdzielność majątkowa małżeńska, a intercyzę, jak każdą umowę, wolno zawrzeć zawsze – i przed ślubem i po nim.

Kluczem oceny każdej konkretnej sytuacji jest nowe pojęcie dorobku. A oznacza ono wzrost wartości majątku każdego z małżonków po zawarciu umowy małżeńskiej majątkowej. Aby go obliczyć, należy zestawić dwie kategorie: wartość startową majątku (z chwili zawarcia intercyzy) i wartość finalną majątku (z momentu ustania rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków). Majątek startowy wynosi co najmniej zero. Dorobkiem jest wartość, o jaką wartość finalna przekracza wartość startową. Jednak przy obliczeniach – o ile małżonkowie nie postanowią inaczej – pewne składniki majątkowe nie są uwzględniane, zaś inne podlegają doliczeniu, mimo że nie znajdują się w majątku, np. wartość darowizny nieruchomości uczynionej przez męża swojemu bratu (art. 513 par. 2 k.r.o.). Wyniki tej operacji mogą przebiegać w czterech kierunkach:
1) u każdego z małżonków wartość finalna jest jednakowa z wartością startową,
2) u każdego z małżonków wartość finalna jest mniejsza niż wartość startowa:
– tu w obu przypadkach nie ma obowiązku rozliczenia, ponieważ nie powstaje dorobek u żadnego z małżonków;
3) dorobek uzyskał tylko jeden małżonek – co powoduje obowiązek wyrównania; do rozliczeń brana jest tu pod uwagę połowa nadwyżki,
4) dorobek uzyskali oboje małżonkowie – roszczenie o wyrównanie różnicy przysługuje małżonkowi, którego dorobek jest niższy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »