| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Rozdzielność z wyrównaniem – najlepszy ustrój dla przedsiębiorców

Rozdzielność z wyrównaniem – najlepszy ustrój dla przedsiębiorców

Pewność dotycząca odpowiedzialności za długi zaciągnięte przez jednego z małżonków w trakcie związku daje rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Chociażby dlatego ten ciągle mało znany ustrój wart jest uwagi przedsiębiorców. Tym bardziej, że owa wspólnota zysków jest bardziej sprawiedliwa niż tradycyjna rozdzielność majątkowa małżeńska, a intercyzę, jak każdą umowę, wolno zawrzeć zawsze – i przed ślubem i po nim.

Kluczem oceny każdej konkretnej sytuacji jest nowe pojęcie dorobku. A oznacza ono wzrost wartości majątku każdego z małżonków po zawarciu umowy małżeńskiej majątkowej. Aby go obliczyć, należy zestawić dwie kategorie: wartość startową majątku (z chwili zawarcia intercyzy) i wartość finalną majątku (z momentu ustania rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków). Majątek startowy wynosi co najmniej zero. Dorobkiem jest wartość, o jaką wartość finalna przekracza wartość startową. Jednak przy obliczeniach – o ile małżonkowie nie postanowią inaczej – pewne składniki majątkowe nie są uwzględniane, zaś inne podlegają doliczeniu, mimo że nie znajdują się w majątku, np. wartość darowizny nieruchomości uczynionej przez męża swojemu bratu (art. 513 par. 2 k.r.o.). Wyniki tej operacji mogą przebiegać w czterech kierunkach:
1) u każdego z małżonków wartość finalna jest jednakowa z wartością startową,
2) u każdego z małżonków wartość finalna jest mniejsza niż wartość startowa:
– tu w obu przypadkach nie ma obowiązku rozliczenia, ponieważ nie powstaje dorobek u żadnego z małżonków;
3) dorobek uzyskał tylko jeden małżonek – co powoduje obowiązek wyrównania; do rozliczeń brana jest tu pod uwagę połowa nadwyżki,
4) dorobek uzyskali oboje małżonkowie – roszczenie o wyrównanie różnicy przysługuje małżonkowi, którego dorobek jest niższy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK