| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Środki ochrony prawnej w zamówieniach publicznych

Środki ochrony prawnej w zamówieniach publicznych

Dobra znajomość mechanizmów kontroli postępowania przetargowego przez każdego przedsiębiorcę liczy się w tym samym stopniu co przejrzyste prawo. To ona jest najlepszą gwarancją należytego stosowania przepisów przez organizatorów przetargów.

Zakaz zawarcia umowy
 
Z mocy art. 182 ust. 1 pzp do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia protestu zamawiający nie może zawrzeć umowy. Nie jest to obowiązek bezwzględnie obowiązujący, gdyż ust. 3 tego artykułu przewiduje wyjątek od tej zasady przy łącznym spełnieniu następujących przesłanek:
1) zamawiający złoży wniosek do prezesa UZP o wyrażenie zgody na zawarcie umowy przed ostatecznym rozstrzygnięciem protestu,
2) zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia podyktowana względami społecznymi lub gospodarczymi,
3) potrzeba udzielenia zamówienia nie wynika z winy zamawiającego i nie można było jej przewidzieć,
4) wartość zamówienia nie przekracza 20 000 000 euro, a dla dostaw i usług – 10 000 000 euro,
5) prezes UZP wyrazi zgodę na zawarcie umowy w formie decyzji administracyjnej.
Kompetencję prezesa Urzędu w tym zakresie wyłącza znaczna wartość zamówienie (pkt 4). Jeśli zamówienia dotyczące robót budowlanych sięga kwoty 20 000 000 euro lub ją przekracza, a dla dostaw i usług – 10 000 000 euro, to wyłącznie sąd w postępowaniu skargowym może uchylić zakaz zawarcia umowy przed ostatecznym rozstrzygnięciem protestu. Wniosek w tym zakresie może złożyć zamawiający – w skardze do sądu na rozstrzygnięcie zespołu arbitrów lub w odpowiedzi na skargę wniesioną przez wykonawcę. Wniosek o uchylenie zakazu zawarcia umowy sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od jego złożenia.
WAŻNE
Bierność wykonawców w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego do przedłużenia wadium albo wniesienia nowego powoduje wykluczenie ich z postępowania.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »