| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ratować spółkę

Jak ratować spółkę

Żeby ratować spółkę, która nie podwyższyła przed końcem zeszłego roku kapitału zakładowego do 50 tys. zł, warto rozważyć kilka wariantów – np. przekształcenie w spółkę jawną albo sprzedaż firmy innemu przedsiębiorcy.

Jakie zabezpieczenia
 
Możliwa jest cała gama zabezpieczeń (rzeczowych i osobistych), które pozwalają obniżyć ryzyko transakcji.
Do najczęściej stosowanych form zalicza się hipotekę i zastaw. Istota obu tych praw jest taka sama – zabezpieczają wierzytelność przez ustanowienie pierwszeństwa egzekucji z określonej rzeczy. Tyle że hipoteka odnosi się wyłącznie do nieruchomości, a przedmiotem zastawu są rzeczy ruchome lub prawa majątkowe.
Ustanowienie hipoteki nie jest trudne. Po pierwsze, trzeba zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego (pod rygorem nieważności) z właścicielem nieruchomości, która ma być obciążona. Po drugie, aby hipoteka powstała niezbędny jest wpis do księgi wieczystej. Zanim jednak potencjalny wierzyciel podejmie decyzję o ustanowieniu hipoteki, powinien poprosić o aktualny odpis z księgi wieczystej. Może się bowiem okazać, że nieruchomość jest już obciążona – czasem nawet kilkoma hipotekami.
Zastaw uregulowany w kodeksie cywilnym możliwy jest na rzeczach i na prawach majątkowych, ale dopuszczalny jest też zastaw rejestrowy. W odróżnieniu od tzw. zastawu zwykłego, do jego ustanowienia nie jest konieczne przeniesienie posiadania. Dłużnik ma więc nadal możliwość korzystania z rzeczy. Tu również trzeba zawrzeć umowę z zastawcą (uprawnionym do rozporządzania rzeczą). W tym wypadku jednak nie trzeba iść do notariusza, wystarczy zwykła forma pisemna. Następnie wpisuje się zastaw do sądowego rejestru zastawów. Koszt ustanowienia zastawu rejestrowego wynosi 200 zł, a wykreślenia go 50 zł. Zasadą ściągania wierzytelności zabezpieczonej zastawem lub hipoteką jest przeprowadzenie egzekucji przez komornika. Jednakże zastaw rejestrowy daje niekiedy możliwość pominięcia go. Umowa zastawnicza może przewidywać: przejęcie na własność przedmiotu zastawu lub sprzedanie go w przetargu, zaspokojenie się wierzyciela z dochodu, jaki przynosi przedsiębiorstwo zastawnika, w którego skład wchodzi przedmiot zastawu, zaspokojenie z czynszu wydzierżawionego na wniosek zastawnika przedsiębiorstwa zastawcy.
Obie formy zabezpieczenia są godne polecenia pod warunkiem, że jest co nimi obciążyć. Ale skoro tak, to istotne jest, że hipoteka lub zastaw mogą okazać się dobrym rozwiązaniem w razie ogłoszenia upadłości kontrahenta. Wierzytelności nimi zabezpieczone zostaną bowiem zaspokojone przed innymi, niezabezpieczonymi rzeczowo.
A jeśli dłużnik nie ma ruchomości ani nieruchomości, które warto obciążyć, zawsze można skorzystać z poręczenia. Niestety, poważna trudność pojawia się już na samym początku rozważania tego rodzaju zabezpieczenia. Nie jest łatwe uzyskanie wiarygodnego i wypłacalnego poręczyciela. Gdy idzie o niedokapitalizowane spółki, to czasem warto pytać o poręczenie wspólników, jeśli oczywiście mają jakiś majątek.
Dobrą formą zabezpieczenia wierzytelności jest – również często stosowany w obrocie gospodarczym – weksel. Jest bardzo wygodnym instrumentem dla wierzyciela. Z jego pomocą dłużnik zobowiązuje się do bezwarunkowej zapłaty. Dzięki temu sąd rozpatrzy powództwo o zapłatę w postępowaniu nakazowym. To zaś wiąże się z szybkością postępowania i z tym, że otrzymany nakaz stanowi tytuł zabezpieczenia bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Przed wystąpieniem na drogę sądową nie można zapominać o zażądaniu, by dłużnik wykupił weksel.
Zaletą weksla jest także solidarna odpowiedzialność osób, które go podpisały i dopuszczalność zbycia go w drodze indosu.
 
Jak przekształcić spółkę z o.o. w osobową – 5 kroków 
 
1 Należy sporządzić plan przekształcenia w formie pisemnej.
2 Dwukrotnie powiadomić wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu.
3 Wezwać wspólników do złożenia deklaracji o uczestnictwie w spółce osobowej.
4 Zawrzeć umowę spółki osobowej.
5 Złożyć wniosek do KRS.
 
 

Katarzyna Pietryga
 

Gazeta Prawna Nr 81/2006 [Dodatek: Firma i Klient]
z dnia 2006-04-25

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK