| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Mimo że kurczy się ilość środków dostępnych z funduszy strukturalnych, to przedsiębiorcy nadal mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z kilku programów oferujących m.in. dofinansowanie inwestycji i usług doradczych. Rozpoczynający własny biznes mogą też liczyć na pomoc ze strony izb gospodarczych oraz funduszy pożyczkowych.

Dla najmniejszych
 
Mikroprzedsiębiorcy w dalszym ciągu mogą w części województw składać w urzędach marszałkowskich wnioski o dofinansowanie specjalistycznych usług doradczych i planowanych inwestycji, które pozwolą im zwiększyć konkurencyjność na rynku. Mają możliwość ubiegania się o pieniądze z programu o nazwie Działania 3.4, uruchomionego w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności najmniejszych firm przez ułatwienie im dostępu do specjalistycznych usług doradczych oraz przez zwiększenie ich zdolności inwestycyjnych w początkowym okresie funkcjonowania.
Program pozwala finansować dwie grupy projektów. Pierwsza dotyczy specjalistycznych usług doradczych. Generalnie tego typu usługi mają zwiększyć innowacyjność i podnieść konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. W szczególności finansowane mogą być projekty związane z: opracowaniem strategii umieszczania produktu na nowym rynku zbytu, wprowadzeniem nowego produktu, zdobyciem kolejnej grupy klientów, komputeryzacją oraz poprawą zarządzania wewnątrz firmy. Wnioski nie mogą dotyczyć finansowania stałego doradztwa, związanego z codzienną działalnością operacyjną przedsiębiorstwa – podatkowego, prawnego, marketingowego itd.
Druga grupa projektów dotyczy wsparcia przeznaczonego na inwestycje, które zwiększałyby innowacyjność przedsiębiorstwa. Chodzi zarówno o unowocześnienie sposobu działania, jak i oferty handlowej. Jeśli inwestycja jest wyższa niż 10 tys. euro, to przedsiębiorca jest obowiązany zaciągnąć kredyt w wysokości co najmniej 50 proc. wnioskowanej kwoty. Nie muszą tego robić firmy, które finansują swoje projekty przez leasing.
Do wsparcia kwalifikują się koszty nabycia gruntów ściśle związanych z realizacją projektu (do kwoty równej 10 proc. kosztów kwalifikowanych projektu). Kwalifikowana jest również cena albo koszt wytwarzania środków trwałych ściśle związanych z realizacją projektu, takich jak budowle i budynki oraz ich wyposażenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym przede wszystkim maszyny i urządzenia, narzędzia, przyrządy i aparatura, wyposażenie biurowe, infrastruktura techniczna itd. Kosztem kwalifikowanym może być także cena nabycia wartości niematerialnych i prawnych – patentu, licencji lub nieopatentowanego know-how. Kwota ta nie może przekroczyć 5 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.
W przypadku projektu doradczego dofinansowanie ze środków publicznych może wynieść do 5000 euro, a jednocześnie nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych. W przypadku projektów inwestycyjnych przedsiębiorca może otrzymać do 50 tys. euro. Poziom wsparcia jest jednak uzależniony od regionu, w którym realizowana jest inwestycja. Dla firm inwestujących w Warszawie i Poznaniu będzie to maksymalnie 45 proc. kosztów kwalifikowanych. Dla Krakowa, Wrocławia i Trójmiasta – 55 proc. W przypadku pozostałych regionów – do 65 proc.
Wnioski o dofinansowanie można składać w urzędach marszałkowskich w całym kraju. Terminy ich przyjmowania każde województwo ustala indywidualnie. Oceny formalnej i merytorycznej wniosku dokonują same urzędy. Decyzje o przyznaniu dofinansowania podejmuje zarząd województwa.
Terminy składania wniosków:
Opolskie – do 5 maja 2006 r.
Podlaskie – do 19 maja 2006 r.
Pomorskie – do 29 maja 2006 r.
NA CO DAJĄ
Wspierane może być doradztwo w zakresie:
• jakości – wdrożenie systemów ISO, HACCP
• innowacji i nowych technologii – opracowanie np. strategii technologicznej
• wprowadzania przez przedsiębiorcę produktów na nowe rynki zagraniczne
DOTOWANE DZIEDZINY
Dotacje można otrzymać na:
• uzyskanie pozwolenia zintegrowanego – np. na inwestycje w urządzenia ograniczające emisję zanieczyszczeń;
• inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, np. na budowę oczyszczalni ścieków;
• inwestycje w ochronę powietrza – np. na rozbudowę obiektów spalania paliw;
• inwestycje w gospodarkę odpadami przemysłowymi i niebezpiecznymi – np. na budowę lub modernizację instalacji i urządzeń do odzysku surowców.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK