| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Mimo że kurczy się ilość środków dostępnych z funduszy strukturalnych, to przedsiębiorcy nadal mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z kilku programów oferujących m.in. dofinansowanie inwestycji i usług doradczych. Rozpoczynający własny biznes mogą też liczyć na pomoc ze strony izb gospodarczych oraz funduszy pożyczkowych.

Dla najmniejszych
 
Mikroprzedsiębiorcy w dalszym ciągu mogą w części województw składać w urzędach marszałkowskich wnioski o dofinansowanie specjalistycznych usług doradczych i planowanych inwestycji, które pozwolą im zwiększyć konkurencyjność na rynku. Mają możliwość ubiegania się o pieniądze z programu o nazwie Działania 3.4, uruchomionego w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności najmniejszych firm przez ułatwienie im dostępu do specjalistycznych usług doradczych oraz przez zwiększenie ich zdolności inwestycyjnych w początkowym okresie funkcjonowania.
Program pozwala finansować dwie grupy projektów. Pierwsza dotyczy specjalistycznych usług doradczych. Generalnie tego typu usługi mają zwiększyć innowacyjność i podnieść konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. W szczególności finansowane mogą być projekty związane z: opracowaniem strategii umieszczania produktu na nowym rynku zbytu, wprowadzeniem nowego produktu, zdobyciem kolejnej grupy klientów, komputeryzacją oraz poprawą zarządzania wewnątrz firmy. Wnioski nie mogą dotyczyć finansowania stałego doradztwa, związanego z codzienną działalnością operacyjną przedsiębiorstwa – podatkowego, prawnego, marketingowego itd.
Druga grupa projektów dotyczy wsparcia przeznaczonego na inwestycje, które zwiększałyby innowacyjność przedsiębiorstwa. Chodzi zarówno o unowocześnienie sposobu działania, jak i oferty handlowej. Jeśli inwestycja jest wyższa niż 10 tys. euro, to przedsiębiorca jest obowiązany zaciągnąć kredyt w wysokości co najmniej 50 proc. wnioskowanej kwoty. Nie muszą tego robić firmy, które finansują swoje projekty przez leasing.
Do wsparcia kwalifikują się koszty nabycia gruntów ściśle związanych z realizacją projektu (do kwoty równej 10 proc. kosztów kwalifikowanych projektu). Kwalifikowana jest również cena albo koszt wytwarzania środków trwałych ściśle związanych z realizacją projektu, takich jak budowle i budynki oraz ich wyposażenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym przede wszystkim maszyny i urządzenia, narzędzia, przyrządy i aparatura, wyposażenie biurowe, infrastruktura techniczna itd. Kosztem kwalifikowanym może być także cena nabycia wartości niematerialnych i prawnych – patentu, licencji lub nieopatentowanego know-how. Kwota ta nie może przekroczyć 5 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.
W przypadku projektu doradczego dofinansowanie ze środków publicznych może wynieść do 5000 euro, a jednocześnie nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych. W przypadku projektów inwestycyjnych przedsiębiorca może otrzymać do 50 tys. euro. Poziom wsparcia jest jednak uzależniony od regionu, w którym realizowana jest inwestycja. Dla firm inwestujących w Warszawie i Poznaniu będzie to maksymalnie 45 proc. kosztów kwalifikowanych. Dla Krakowa, Wrocławia i Trójmiasta – 55 proc. W przypadku pozostałych regionów – do 65 proc.
Wnioski o dofinansowanie można składać w urzędach marszałkowskich w całym kraju. Terminy ich przyjmowania każde województwo ustala indywidualnie. Oceny formalnej i merytorycznej wniosku dokonują same urzędy. Decyzje o przyznaniu dofinansowania podejmuje zarząd województwa.
Terminy składania wniosków:
Opolskie – do 5 maja 2006 r.
Podlaskie – do 19 maja 2006 r.
Pomorskie – do 29 maja 2006 r.
NA CO DAJĄ
Wspierane może być doradztwo w zakresie:
• jakości – wdrożenie systemów ISO, HACCP
• innowacji i nowych technologii – opracowanie np. strategii technologicznej
• wprowadzania przez przedsiębiorcę produktów na nowe rynki zagraniczne
DOTOWANE DZIEDZINY
Dotacje można otrzymać na:
• uzyskanie pozwolenia zintegrowanego – np. na inwestycje w urządzenia ograniczające emisję zanieczyszczeń;
• inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, np. na budowę oczyszczalni ścieków;
• inwestycje w ochronę powietrza – np. na rozbudowę obiektów spalania paliw;
• inwestycje w gospodarkę odpadami przemysłowymi i niebezpiecznymi – np. na budowę lub modernizację instalacji i urządzeń do odzysku surowców.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK