| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Lokal dla firmy

Lokal dla firmy

Gdy przyszły lub działający już przedsiębiorca zamierza prowadzić działalność handlową lub usługową związaną z przyjmowaniem klientów, to podstawowe znaczenie przy wyborze miejsca na sklep lub biuro ma lokalizacja. Dla małego biznesu dobra lokalizacja nie zawsze oznacza centrum miasta. Równie atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności może być sąsiedztwo szkoły, osiedlowego sklepu czy przystanku autobusowego.

Zmiana użytkowania lokalu
 
Jeśli przedsiębiorca zamierza zmienić przeznaczenie budynku (lokalu), który uprzednio spełniał inne funkcje lub był wybudowany w innym celu, to należy zawiadomić o tym właściwy organ budowlany, czyli starostę (art 71 i nast. prawa budowlanego). Dla przykładu – będzie to konieczne, gdy w lokalu, w którym dotychczas były biura, przedsiębiorca planuje otwarcie restauracji lub chce zaadaptować starą halę fabryczną na centrum rozrywki, czy założyć siłownię w piwnicy.
W zgłoszeniu, które ma być skierowane do starosty, należy określić dotychczasowy, a także zamierzony sposób użytkowania obiektu. Trzeba do niego dołączyć opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do innych obiektów oraz oznaczyć część obiektu, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania. Potrzebny będzie też opis techniczny, określający m.in. konstrukcję budynku oraz dane techniczno-użytkowe (w tym rozkład obciążeń). Podobnie jak przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę składający zgłoszenie musi dołączyć do niego oświadczenie (pod rygorem odpowiedzialności karnej) o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Prawo takie ma właściciel, ale również przysługuje ono najemcy lub dzierżawcy – jeśli właściciel wyraził na to zgodę.
Kolejny dokument wymagany od zgłaszającego to zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w gminie nie został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, to potrzebna będzie decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Jeśli na skutek zmiany przeznaczenia zmienią się warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń – wówczas wymagana jest także ekspertyza techniczna, wykonana przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności. Mogą być potrzebne również pozwolenia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami (dotyczącymi m.in. ochrony środowiska, ochrony zabytków, wymagań sanitarnych).
Zgłoszenia należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeśli w terminie 30 dni od doręczenia zgłoszenia starosta nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji i nie później niż po 2 latach od doręczenia zgłoszenia.
Jeśli do zgłoszenia nie zostaną dołączone wymagane dokumenty, właściwy organ nakłada na zgłaszającego (w drodze postanowienia) obowiązek ich uzupełnienia w określonym terminie. Jeśli zgłaszający tego nie zrobi, starosta wniesie sprzeciw w drodze decyzji. Sprzeciw oznacza brak zgody na przystąpienie inwestora do prac adaptacyjnych.
Starosta wnosi go również wtedy, gdy planowana zmiana sposobu użytkowania obiektu lub jego części wymaga robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Wówczas trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Starosta może wnieść sprzeciw także, gdy planowana zmiana przeznaczenia budynku (lub lokalu) narusza ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego albo może spowodować np. zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, pogorszenie stanu środowiska albo stanu zabytków.
 
 

Teresa Siudem

Gazeta Prawna Nr 72/2006 [Dodatek: Firma i Klient]
z dnia 2006-04-11

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK