| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Lokal dla firmy

Lokal dla firmy

Gdy przyszły lub działający już przedsiębiorca zamierza prowadzić działalność handlową lub usługową związaną z przyjmowaniem klientów, to podstawowe znaczenie przy wyborze miejsca na sklep lub biuro ma lokalizacja. Dla małego biznesu dobra lokalizacja nie zawsze oznacza centrum miasta. Równie atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności może być sąsiedztwo szkoły, osiedlowego sklepu czy przystanku autobusowego.

Lokal spółdzielczy
 
Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się prowadzić działalność w lokalu mieszkalnym, będącym własnością spółdzielni, konieczna będzie na to zgoda spółdzielni. Nie ma znaczenia, czy chce wykorzystać część własnego mieszkania, czy wynajmie je od innej osoby albo ktoś z rodziny odda mu ten lokal do bezpłatnego używania. Nie ma również znaczenia, czy osobie, która użycza (wynajmuje) lokal, przysługuje lokatorskie prawo do lokalu, czy prawo własnościowe. Dzieje się tak dlatego, że prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym zmienia sposób korzystania z niego albo jego przeznaczenie. A w takich sytuacjach konieczna jest zgoda spółdzielni (art. 9 i art. 1716 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Poza tym, jeśli wynajęcie lub użyczenie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni, członek obowiązany jest do pisemnego powiadomienia o tym spółdzielni.
 
Lokal we wspólnocie
 
Z wyższymi opłatami musi się liczyć także osoba, która wynajmuje lokal w budynku wspólnoty. Ustawa o własności lokali dopuszcza zwiększenie opłat dla właścicieli lokali użytkowych, pod warunkiem że jest to uzasadnione. Wyższymi opłatami niż pozostali mogą być obciążeni właściciele lokali mieszkalnych zaadaptowanych na biura, gabinetów lekarskich, sklepów zlokalizowanych w budynku wspólnoty.
Do tego, by zróżnicować opłaty, konieczna jest uchwała właścicieli lokali. Nie może ona jednak zwiększać obciążeń nadmiernie i tylko dlatego, że dotyczą właścicieli lokali użytkowych. Jeśli obciążenia są nieuzasadnione, członek wspólnoty, którego uchwała dotyczy, może ją zaskarżyć do sądu. Powództwo przeciwko wspólnocie mieszkaniowej powinien wytoczyć w terminie 6 tygodni od podjęcia uchwały na zebraniu właścicieli albo licząc od powiadomienia go o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK