| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Lokal dla firmy

Lokal dla firmy

Gdy przyszły lub działający już przedsiębiorca zamierza prowadzić działalność handlową lub usługową związaną z przyjmowaniem klientów, to podstawowe znaczenie przy wyborze miejsca na sklep lub biuro ma lokalizacja. Dla małego biznesu dobra lokalizacja nie zawsze oznacza centrum miasta. Równie atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności może być sąsiedztwo szkoły, osiedlowego sklepu czy przystanku autobusowego.

Pawilon na peryferiach
 
Na obrzeżach miast, gdzie powstają nowe osiedla, niełatwo jest wynająć lokal użytkowy. Wyjściem może być wydzierżawienie gruntu i budowa choćby małego pawilonu. Wcześniej jednak trzeba sprawdzić, co przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego i koniecznie należy ustalić, kto jest właścicielem gruntu.
Przeznaczenie gruntu sprawdzamy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w urzędzie gminy. Każdy ma prawo wglądu do tego dokumentu i może otrzymać z niego wypisy i wyrysy (za ich wydanie pobierana jest opłata administracyjna). Nie wolno przy tym zapominać, że część gmin nie uchwaliła do tej pory nowych, a więc obowiązujących planów miejscowych. W takich przypadkach trzeba wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Zainteresowany otrzyma ją, pod warunkiem że sąsiednia działka jest zabudowana. Dane na temat działki i sąsiednich nieruchomości można uzyskać w ewidencji gruntów i budynków, którą prowadzą starostowie. Informacji o gruntach, budynkach i lokalach trzeba szukać w operacie ewidencyjnym. Składa się on z map, rejestrów i innych dokumentów. Informacje zawarte w operacie są jawne i udzielane są odpłatnie.
W ewidencji znajdują się także dane dotyczące właściciela lub innych osób, w których władaniu znajdują się grunty.
PRZYKŁAD
We wspólnocie mieszkaniowej jeden lokal został zaadaptowany na biuro, w którym działa agencja nieruchomości. Codziennie przychodzi tam wielu klientów, zwiększają się więc koszty utrzymania porządku w budynku. Wspólnota może w takiej sytuacji obciążyć właściciela lokalu wyższymi opłatami.
 
Oferty przetargowe
 
Właścicielem lokali lub gruntów mogą być osoby fizyczne, spółki, spółdzielnie oraz gminy (Skarb Państwa). Jest to o tyle istotne, o ile wynajem czy dzierżawę mienia komunalnego zazwyczaj poprzedza procedura przetargowa lub konkurs ofert.
Wykaz lokali (gruntów) przeznaczonych do wynajmu wywieszany jest w siedzibie urzędu gminy lub starostwa. Podaje się w nim m.in.:
oznaczenie lokalu, budynku, gruntu,
powierzchnię, opis i przeznaczenie lokalu,
wysokość opłat z tytułu najmu (dzierżawy) i terminy ich wnoszenia,
okres, na jaki może być zawarta umowa.
Gminy wyłaniają najemców i dzierżawców albo w drodze ustnej licytacji, albo w konkursie ofert. W pierwszym przypadku podstawowym kryterium oceny jest zaproponowana przez oferenta stawka. Oferenci licytują cenę. W drugiej sytuacji podstawą wyboru może być również proponowana stawka (choć wcale nie musi). W takich sytuacjach kontrahenci składają w zaklejonych kopertach proponowane przez nich stawki czynszu. Koperty są otwierane w dniu rozstrzygnięcia konkursu.
Organizatorzy konkursów i aukcji zastrzegają w ogłoszeniach, że pod rygorem niedopuszczenia oferentów do konkursu (aukcji) – muszą oni wpłacić wadium. Jego kwota dla każdej nieruchomości powinna być podana w wykazie. Wadium jest rodzajem zabezpieczenia czy zaliczki. Jeśli uczestnik konkursu (aukcji), którego oferta została przyjęta, uchyla się od zawarcia umowy – organizator może pobraną sumę zachować. Jeśli jednak jego oferta nie została przyjęta – wadium powinno być niezwłocznie zwrócone. Wadium wpłacone przez oferenta, który wygrał konkurs (aukcję), jest zaliczane na poczet przyszłego czynszu.
Część nieruchomości – mimo organizowanych aukcji i konkursów – nie znajduje najemców (dzierżawców). Wówczas są one wynajmowane (wydzierżawiane) poza konkursem. W takich sytuacjach wystarczy złożyć w urzędzie ofertę.
WAŻNE
Jeśli w wykazie lokali przeznaczonych do wynajmu zainteresowany przedsiębiorca znalazł odpowiednie miejsce do prowadzenia działalności – powinien złożyć ofertę najmu tego lokalu w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu. Powinien bardzo uważnie przyjrzeć się wymaganiom, jakie określił wynajmujący. Brak danych w ofercie lub niedostarczenie załącznika może zdyskwalifikować zainteresowanego w konkursie (przetargu).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK