| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Likwidacja czy raczej układ

Likwidacja czy raczej układ

Przedsiębiorca, który zaczyna źle prosperować, może stanąć wobec konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Powinien wówczas – jeśli ma środki na ratowanie przedsiębiorstwa – próbować układu z wierzycielami. W ten sposób korzystają i oni. Rośnie prawdopodobieństwo zaspokojenia ich roszczeń.

Przebieg postępowania
 
Syndyk zobowiązany jest niezwłocznie przystąpić do spisu inwentarza i oszacowania masy upadłości oraz sporządzenia planu likwidacyjnego. Następnie sporządza sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości i przedkłada je sędziemu komisarzowi.
Na likwidację składa się kilka etapów:
ustalenie składu masy upadłości,
sporządzenie listy wierzytelności,
likwidację majątku masy upadłości,
podział uzyskanych funduszów.
Sposób zaspokojenia roszczeń wierzycieli uczestniczących w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego zależy przede wszystkim od tego, czy ich wierzytelność korzysta z zabezpieczenia rzeczowego na majątku upadłego.
Przeważnie wierzytelności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, hipoteką morską, a także wygasające oraz prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomości podlegają zaspokojeniu z sumy, jaką uda się uzyskać ze sprzedaży przedmiotu obciążonego, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.
Z sumy przeznaczonej do podziału najpierw zaspokaja się kategorię pierwszą, z pozostałych środków drugą i kolejne. Gdyby natomiast zabrakło majątku na pokrycie wszystkich należności w obrębie tej samej kategorii, to zaspokaja się je proporcjonalnie do wysokości każdej z nich.
 
Drakońskie sankcje
 
Składając wniosek o upadłość, trzeba mieć świadomość sankcji, jakie grożą za nieprzestrzegania przepisów.
Najbardziej dotkliwe wydaje się pozbawianie na okres od trzech do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, a także pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu. Sąd może orzec tego rodzaju karę, jeżeli dłużnik:
nie złoży ze swej winy, w terminie dwóch tygodni od zaistnienia przyczyn upadłości, wniosku o jej ogłoszenie, albo
po ogłoszeniu upadłości nie wyda lub nie wskaże majątku, ksiąg handlowych, korespondencji lub innych dokumentów, do których wydania lub wskazania był zobowiązany z mocy ustawy, albo
po ogłoszeniu upadłości ukrywa, niszczy lub obciąża majątek wchodzący w skład masy upadłości, albo
w toku postępowania upadłościowego nie wykona innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego komisarza, albo gdy w inny sposób utrudnia postępowanie.
Tę samą sankcję sąd może zastosować w stosunku do osoby, wobec której:
już co najmniej raz ogłoszono upadłość z umorzeniem jej długów;
ogłoszono upadłość nie dawniej niż pięć lat przed ponownym postanowieniem o upadłości.
Zakaz może być orzeczony wobec osoby fizycznej, jeżeli jej niewypłacalność jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa. To samo dotyczy tych, którzy byli uprawnieni do reprezentowania osoby prawnej lub spółki handlowej niemającej osobowości prawnej, a także innych przedsiębiorców.
Sąd ma do dyspozycji także sankcje karne. Za działania dłużnika i innych osób, które utrudniają wszczęcie i prowadzenie postępowania upadłościowego przepisy przewidują karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK