| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Likwidacja czy raczej układ

Likwidacja czy raczej układ

Przedsiębiorca, który zaczyna źle prosperować, może stanąć wobec konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Powinien wówczas – jeśli ma środki na ratowanie przedsiębiorstwa – próbować układu z wierzycielami. W ten sposób korzystają i oni. Rośnie prawdopodobieństwo zaspokojenia ich roszczeń.

Co potem
 
Po uprawomocnieniu się postanowienia zatwierdzającego układ sąd wyda postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego. Z tą chwilą dłużnik odzyska prawo władania i zarządzania swoim majątkiem, ale w zakresie, w jakim przewiduje to układ. Z tym samym dniem z mocy prawa ulegają także umorzeniu postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przeciwko upadłemu w celu zaspokojenia należności objętych układem.
Gdy układ zostanie wykonany albo nastąpi wyegzekwowanie należności nim objętych, sąd – na wniosek – wyda postanowienie o wykonaniu układu. Stanowi on podstawę do wykreślenia wszystkich wpisów w księgach wieczystych i rejestrach.
Zawarcie układu z wierzycielami, nawet jeśli jest bardzo korzystny, nie oznacza jednak, że dłużnik może już spać spokojnie. Układ ów może zostać zmieniony albo nawet uchylony.
Zamiana jest dopuszczalna, jeżeli nastąpi istotna modyfikacja stosunków gospodarczych, prowadząca do wzrostu lub zmniejszenia dochodu przedsiębiorstwa.
Uchylenie układu następuje, gdy w okresie przewidzianym na spłatę zrestrukturyzowanych zobowiązań okaże się, że upadły nie wykonuje postanowień układu, albo staje się oczywiste, że układ nie będzie wykonany. W takim wypadku sąd na wniosek (wierzyciela, upadłego lub osoby uprawnionej do nadzorowania wykonania układu) wydaje postanowienie, którym układ uchyla. Następstwem uprawomocnienia się takiego postanowienia jest wszczęcie postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego.
Ogłoszenie upadłości
Art. 52 data wydania postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości jest datą upadłości.
Art. 53 1. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości przez obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz opublikowanie w dzienniku o zasięgu lokalnym.
 
Upadłość likwidacyjna
 
Prowadzona jest ona wtedy, gdy nie ma szansy na uratowanie przedsiębiorstwa, albo kiedy ze względu na dotychczasowe zachowanie dłużnik nie jest wiarygodny dla sądu i wierzycieli.
Z chwilą ogłoszenia upadłości likwidacyjnej upadły traci zarząd swoim majątkiem oraz prawo korzystania z niego i rozporządzania nim. Jest za to obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wszystkie dokumenty dotyczące działalności, majątku oraz rozliczeń – w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję. Wykonanie tego obowiązku trzeba potwierdzić na piśmie, które dłużnik składa sędziemu komisarzowi.
W trakcie postępowania upadający będzie zobowiązany udzielać sędziemu komisarzowi i syndykowi wszelkich potrzebnych wyjaśnień dotyczących jego majątku. Może się nawet zdarzyć tak, że otrzyma zakaz opuszczania kraju bez zezwolenia.
Ukrycie majątku
Art. 58. 1. Jeżeli upadły ukrywa się lub swój majatek w sprawie, w której wydano postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację jego majątku, sędzia komisarz może zastosować wobec upadłego środki przymusu (...).
2. Sędzia-komisarz może zastosować środki przymusu wobec upadłego, który uchybia swoim obowiązkom albo po ogłoszeniu upadłości dopuszcza się czynów mających na celu ukrycie majątku (...).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK