| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Likwidacja czy raczej układ

Likwidacja czy raczej układ

Przedsiębiorca, który zaczyna źle prosperować, może stanąć wobec konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Powinien wówczas – jeśli ma środki na ratowanie przedsiębiorstwa – próbować układu z wierzycielami. W ten sposób korzystają i oni. Rośnie prawdopodobieństwo zaspokojenia ich roszczeń.

Efekt wyboru
 
W razie upadłości układowej zarząd mieniem wchodzącym w skład masy sprawuje zarządca. Sąd może jednak ustanowić tzw. zarząd własny. Wówczas upadły zawiaduje całością lub częścią swego majątku, choć ma nadzorcę sądowego. Jest to dopuszczalne pod warunkiem, że dłużnik daje rękojmię należytego sprawowania zarządu, a jego niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Wówczas konieczna jest zgoda nadzorcy sądowego na dokonanie czynności przekraczających zwykły zarząd.
W wypadku upadłości likwidacyjnej dłużnik całkowicie traci na rzecz syndyka prawo zarządu, korzystania i rozporządzania mieniem wchodzącym w skład masy upadłości.
Złożenie wniosku nie rozwiązuje sprawy. Trzeba jeszcze przekonać sąd, a przede wszystkim wierzycieli, że wybrana droga postępowania jest właściwa. Podstawa uprawdopodobnień, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w najwyższym stopniu musi wynikać z materiału zebranego w sprawie, przede wszystkim z opinii biegłego. W razie braku podstaw do ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu, sąd ogłasza upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika.
Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu nie będzie prowadzone, gdy z uwagi na dotychczasowe zachowanie dłużnika nie ma pewności, że układ zostanie wykonany, chyba że propozycje układowe przewidują układ likwidacyjny.
Propozycje układowe obok dłużnika może złożyć także wierzyciel, który wniósł o ogłoszenie upadłości. A kiedy ogłoszono już upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego, także syndyk i rada wierzycieli. W tym ostatnim wypadku sądowi wolno zmienić postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego na postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu (oczywiście jeśli są podstawy do takiej zmiany).
 
Co dalej w sprawie układu
 
Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości sąd niezwłocznie zabezpiecza majątek dłużnika przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Może też zawiesić prowadzone przeciwko niemu egzekucje, zmienić lub uchylić zarządzenia tymczasowe wydane w celu zabezpieczenia roszczeń pieniężnych (w szczególności przez uchylenie dokonanych zajęć).
Jeśli wniosek o ogłoszenie upadłości składa wierzyciel, to musi pamiętać, że zabezpieczenie może być uzależnione od uprawdopodobnienia przez niego, że istnieją po temu podstawy.
Po wpłynięciu wniosku, gdy istnieją podstawy do ogłoszenia upadłości, sąd zwołuje wstępne zgromadzenie wierzycieli. Nie czyni tego, gdy z przedstawionych informacji wynika, że jedynym realnym sposobem zaspokojenia wierzycieli będzie likwidacja majątku dłużnika.
Wierzyciele mogą podjąć uchwałę co do sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego (decydują, czy ma ono zmierzać do zawarcia układu, czy do likwidacji majątku dłużnika), wybierają radę wierzycieli, opiniują wybór syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy.
Z chwilą ogłoszenia upadłości dłużnika dochodzenie wszelkich roszczeń w stosunku do niego jest dopuszczalne jedynie w trybie i formie przewidzianej przez prawo upadłościowe i naprawcze.
 
Możliwość zawarcia układu
 
Dłużnik musi nie tylko sprawdzić faktyczne szanse realizacji układu, ale i porozmawiać z wierzycielami o możliwościach wydłużenia terminów płatności. Musi przecież przekonać sąd, że układ będzie bardziej korzystny dla wszystkich niż likwidacja. Wobec takich założeń najważniejszym elementem wniosku o upadłość będą propozycje układowe wraz z propozycjami finansowania wykonania układu.
Korzyść wierzycieli i dłużnika
Art. 2 Postępowanie upadłościowe należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu, a jeśli racjonalne względy na to pozwolą – dotychczasowe przedsiębiorstwo dłużnika zostało zachowane.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK