| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Likwidacja czy raczej układ

Likwidacja czy raczej układ

Przedsiębiorca, który zaczyna źle prosperować, może stanąć wobec konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Powinien wówczas – jeśli ma środki na ratowanie przedsiębiorstwa – próbować układu z wierzycielami. W ten sposób korzystają i oni. Rośnie prawdopodobieństwo zaspokojenia ich roszczeń.

Decyduje stan dłużnika
 
Zanim przedsiębiorca złoży wniosek o ogłoszenie upadłości, powinien się upewnić, czy spełnia ustawowe przesłanki, od których będzie zależała skuteczność jego działań:
musi mieć zdolność upadłościową,
powinny istnieć podstawy ogłoszenia upadłości.
W przeciwnym razie sąd oddali wniosek.
 
Przedsiębiorca niewypłacalny
 
Podstawą ogłoszenia upadłości dłużnika jest jego niewypłacalność. Dzieje się tak, gdy zaprzestaje on wykonywania wymagalnych zobowiązań, czyli takich, wobec których upłynął termin spełnienia świadczenia. Nieprawdą jest jednak, że dłużnik nie wykonuje zobowiązań, jeżeli wierzyciele sprolongowali mu spłatę.
Zaprzestanie płacenia zobowiązań powinno mieć charakter trwały. Bez znaczenia jest natomiast, czy mają one charakter pieniężny czy niepieniężny.
Dłużnika będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, ale ze zdolnością prawną, uważa się za niewypłacalnego także wtedy, gdy jego zobowiązania przekraczają wartość jego majątku. Dzieje się tak nawet wówczas, kiedy dłużnik ów na bieżąco zobowiązania wykonuje.
Dokumentem pozwalającym stwierdzić, czy zobowiązania przekraczają wartość majątku dłużnika, jest bilans. Dane wykazane w bilansie mają mieć odzwierciedlenie przede wszystkim w księgach rachunkowych. Oznacza to, że bilans musi zawierać także odsetki od zobowiązań, ponieważ i one stanowią zgodnie z prawem upadłościowym i naprawczym wierzytelności zaspokajane z masy upadłości. Jeśli zatem bilans wykaże, że wszystkie wierzytelności przekraczają aktywa przedsiębiorstwa, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek o upadłość.
WAŻNE
Nie posiadają zdolności upadłościowej spółki cywilne, ponieważ to nie one, lecz ich wspólnicy są przedsiębiorcami i wobec nich, a nie w stosunku do spółki może być ogłoszona upadłość.
 
Kiedy upadać
 
Trzeba uważać, by nie występować o upadłość przedwcześnie. Sąd oddali bowiem wniosek, gdy opóźnienie dłużnika w wykonywaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przewyższa 10 proc. wartości bilansowej jego przedsiębiorstwa. Sąd rozważy przy tym, czy takim postanowieniem nie spowoduje pokrzywdzenia wierzycieli.
Upadłość nie zostanie ogłoszona również wtedy, gdy majątek dłużnika nie wystarczy nawet na zaspokojenie kosztów postępowania. Taka sytuacja ma miejsce także, gdy jego rzeczy nieruchome i ruchome są w przeważającej części obciążone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską, a to, co pozostaje, nie wystarczyłoby na opłaty. Zasady tej nie stosuje się w razie uprawdopodobnienia, że obciążenia majątku dłużnika są bezskuteczne albo że dokonano ich w celu pokrzywdzenia wierzycieli, a także gdy zostanie wykazane, że dłużnik innymi bezskutecznymi czynnościami wyzbył się tego, co do niego należało.
Wniosek o ogłoszenie upadłości musi zostać złożony w ciągu dwóch tygodni od zaprzestania płacenia długów. Jeśli przedsiębiorca przegapi właściwy czas, może zostać oskarżony o celowe wyrządzenie szkody innym. Inaczej jest, gdy z wnioskiem występują wierzyciele. Nie są oni co prawda związani żadnym terminem, ale mogą złożyć wniosek tylko wtedy, gdy faktycznie zaistniały przesłanki ogłoszenia upadłości. Jeśli natomiast wierzyciel wystąpi w złej wierze (bezpodstawnie), sąd może obciążyć go kosztami postępowania. Dłużnik lub inni poszkodowani mają też prawo domagać się w takiej sytuacji odszkodowania na drodze sądowej.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK