| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca płaci składki za zatrudnionych w firmie

Jak przedsiębiorca płaci składki za zatrudnionych w firmie

Przedsiębiorca, który przystąpił do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, odprowadza składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Natomiast do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie.

Nie. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaką będzie Pan miał obowiązek naliczać za zatrudnione osoby i za siebie, powinien Pan ustalić samodzielnie.
ZUS ustala wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wyłącznie w stosunku do tych płatników, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, pod warunkiem, że przekazali informację ZUS IWA za trzy kolejne ostatnie lata kalendarzowe. W tym roku ZUS ustali stopę procentową tej składki obowiązującą w roku składkowym trwającym od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2007 r., płatnikom, którzy przekazali informacje ZUS IWA za lata 2003, 2004 i 2005. Płatnicy niespełniający tych warunków muszą samodzielnie ustalić obowiązującą ich stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.
O tym, w jakiej wysokości będzie Pan zobowiązany opłacać składkę na to ubezpieczenie za okres do końca bieżącego roku składkowego (tj. do 31 marca 2007 r.), decydować będzie liczba osób zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego w miesiącu, od którego zgłosi się Pan do ZUS jako płatnik składek. Jeżeli liczba ta nie przekroczy 9 osób, będzie Pan miał obowiązek opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości połowy najwyższej stopy procentowej składki ustalonej na dany rok składkowy dla wszystkich grup działalności, tj. 1,93% podstawy wymiaru.
 

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń 6/2006
z dnia 25.03.2006

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK