| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca płaci składki za zatrudnionych w firmie

Jak przedsiębiorca płaci składki za zatrudnionych w firmie

Przedsiębiorca, który przystąpił do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, odprowadza składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Natomiast do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie.

Jak zostać płatnikiem składek
 
Przedsiębiorca zgłasza się do ZUS jako płatnik składek w ciągu 7 dni od dnia, w którym zatrudnił pierwszego pracownika lub od dnia w którym powstał stosunek prawny uzasadniający objęcie ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi pierwszej osoby. Staje się on wówczas płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Do jego obowiązków będzie należało obliczanie wysokości, pobieranie i odprowadzanie tych składek za ubezpieczonych do ZUS. Ubezpieczanymi najczęściej są pracownicy i zleceniobiorcy zatrudnieni w firmie płatnika składek. Pracownicy zawsze są objęci obowiązkowo ubezpieczeniem wypadkowym. Natomiast zleceniobiorcy obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają tylko wówczas, gdy wykonują pracę z tytułu umowy zlecenia w siedzibie zleceniodawcy.
W pewnych przypadkach za niepełnosprawnych pracowników składkę na ubezpieczenie wypadkowe finansuje PFRON. Całą składkę płaci za niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego, umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności oraz za osoby, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o niepełnosprawności wydanym przed ukończeniem 16 lat. Osoby te powinny być zatrudnione w zakładach pracy chronionej i zakładach aktywności zawodowej. 50 proc. składki na wypadkowe PFRON finansuje osobom zaliczonym do lekkiego stopnia niepełnosprawności. Przedsiębiorcy zatrudniający niepełnosprawnych mają więc mniejsze koszty pracy, bo oszczędzają na składkach na ubezpieczenie społeczne.
Jeżeli przedsiębiorca jest osobą fizyczną, to wówczas w zgłoszeniu płatnika składek podaje następujące dane: numer NUSP (numer ubezpieczenia społecznego płatnika nadawany przez ZUS w drodze decyzji) lub do czasu uzyskania tego numeru, numery NIP i REGON, a jeżeli płatnikowi nie nadano tych numerów lub jednego z nich – numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego albo paszportu, nazwisko, imię pierwsze i drugie, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, rodzaj i numer uprawnienia, na podstawie którego prowadzona jest pozarolnicza działalność, nazwę organu wydającego uprawnienie oraz datę jego wydania, nazwę skróconą firmy, pod którą prowadzona jest pozarolnicza działalność, datę powstania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, wykaz rachunków bankowych, adres siedziby, adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż adres siedziby, adres do korespondencji, adres prowadzenia działalności.
Jeżeli płatnik składek jest osobą prawną, albo jednostką organizacyjną, która nie ma osobowości prawnej, to w zgłoszeniu podaje następujące dane: numer NUSP (numer ubezpieczenia społecznego płatnika nadany przez ZUS w drodze decyzji) lub do czasu uzyskania tego numeru, numery NIP i REGON, nazwę skróconą płatnika, nazwę zgodną z aktem prawnym konstytuującym płatnika, nazwę organu założycielskiego płatnika, występowanie obowiązku wpisu do rejestru lub ewidencji, nazwę organu rejestrowego lub ewidencyjnego, datę i numer wpisu do rejestru lub ewidencji, datę powstania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, wykaz rachunków bankowych, adres siedziby i adres do korespondencji, adres prowadzenia działalności.
Zgłoszenia płatnika składek składa się w jednostce terytorialnej ZUS w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez Zakład.
Do zgłoszenia należy dołączyć kopię decyzji o nadaniu numeru NIP (decyzję w tej sprawie wydaje urząd skarbowy) oraz zaświadczenie o nadaniu aktualnego numeru REGON (zaświadczenie wydaje urząd statystyczny).
Jeżeli już po zgłoszeniu płatnika składek w ZUS zmieniły się jego dane wykazane w tych dokumentach, to wówczas należy o nich w ciągu 14 dni zawiadomić właściwą jednostkę terytorialną ZUS. W tym samym terminie płatnik składek powinien zawiadomić ZUS o tym, gdy sam stwierdzi nieprawidłowości w zgłoszeniu, albo otrzyma zawiadomienie o tym, że takie nieprawidłowości stwierdził ZUS.
O zmianach dotyczących numerów NIP i REGON, nazwy skróconej płatnika, a w odniesieniu do płatników będących osobami fizycznymi także nazwiska, pierwszego imienia i daty urodzenia płatnik zawiadamia ZUS w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego.
Może się zdarzyć, że zgłoszenia płatnika składek osoby fizycznej lub prawnej albo jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej nie zidentyfikują się w systemie informatycznym. ZUS ma wówczas prawo żądać od płatnika ponownego złożenia dokumentu.
 

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
 

Gazeta Prawna Nr 52/2006 [Dodatek: Firma i Klient]
z dnia 2006-03-14

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK