| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca płaci składki za zatrudnionych w firmie

Jak przedsiębiorca płaci składki za zatrudnionych w firmie

Przedsiębiorca, który przystąpił do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, odprowadza składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Natomiast do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie.

Składka wypadkowa po 1 kwietnia 2006 rok
 
Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy obejmujący okres od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2007 r. dla płatników składek, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy kolejne ostatnie lata kalendarzowe, ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zawiadomienie o jej wysokości ZUS przekaże płatnikom w terminie do 20 kwietnia 2006 roku.
Za okres od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2007 r. ZUS określa stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników składek, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy kolejne ostatnie lata kalendarzowe. Następnie informację o jej wysokości powinien przekazać płatnikom do 20 kwietnia 2006 roku. Pozostali płatnicy składek muszą samodzielnie ustalać stopę procentową składki na ten rok składkowy.
Pozostali płatnicy składek muszą samodzielnie ustalać stopę procentową składki na ten rok składkowy, tj.:
• płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, którzy nie mieli obowiązku przekazania informacji ZUS IWA przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy, ustalają stopę procentową składki na to ubezpieczenie w wysokości stopy procentowej określonej dla tej grupy działalności, do której należą,
• płatnicy zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy, ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.
W celu umożliwienia płatnikom składek prawidłowego ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe, ZUS opracował poradnik Ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, który jest dostępny na stronie internetowej ZUS oraz w formie papierowej w oddziałach ZUS, gdzie pracownicy udzielają zainteresowanym niezbędnej pomocy przy ustalaniu wysokości składek.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK