| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca płaci składki za zatrudnionych w firmie

Jak przedsiębiorca płaci składki za zatrudnionych w firmie

Przedsiębiorca, który przystąpił do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, odprowadza składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Natomiast do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie.

Ustalona przez Panią stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2006 r. będzie obowiązująca do końca tego okresu składkowego, tj. do 31 marca 2007 r.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązująca danego płatnika jest ustalana na rok składkowy, który obejmuje okres od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku. Raz ustalona stopa procentowa składki obowiązuje płatnika do końca roku składkowego bez względu na zmianę okoliczności, które uzasadniały ustalenie jej w danej wysokości. Oznacza to, że dokonana w trakcie roku składkowego zmiana rodzaju działalności (zmiana kodu PKD), wiążąca się z zaklasyfikowaniem płatnika do innej grupy działalności, nie będzie miała wpływu na ustaloną już stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Na wysokość stopy procentowej składki nie wpłynie również zwiększenie liczby ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu do ponad 9 ubezpieczonych. Liczbę osób zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego, decydującą o sposobie wyznaczenia obowiązującej płatnika stopy procentowej składki, ustala się bowiem na podstawie średniomiesięcznej liczby osób zgłaszanych do tego ubezpieczenia w roku kalendarzowym poprzedzającym dany rok składkowy. Jedynie w przypadku płatników zgłaszanych do ZUS po raz pierwszy bierze się pod uwagę liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w miesiącu, w którym płatnik został zarejestrowany w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe, tj. w którym zgłosił do tego ubezpieczenia pierwszą osobę.

 


Monitor prawa pracy i ubezpieczeń 6/2006
z dnia 25.03.2006

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK