| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Kto odpowiada za podatki niezapłacone przez właściciela firmy

Kto odpowiada za podatki niezapłacone przez właściciela firmy

Za własne podatki odpowiada każdy sam i to całym swoim majątkiem. Dotyczy to również osób prowadzących działalność gospodarczą. Od zasady tej przewidziane zostały jednak wyjątki, kiedy odpowiedzialność przerzucana jest na inne osoby. Wśród nich znalazł się małżonek podatnika. Ten ostatni może uniknąć odpowiedzialności. Musi jednak wykazać się sprytem i przezornością.

Zamiast spółki kłopoty będzie miał zarząd
 
Za zobowiązania podatkowe w spółkach kapitałowych odpowiadają członkowie organów zarządzających spółek. Odpowiedzialność ta powstaje wtedy, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna i dotyczy tylko tych zobowiązań, które powstały w czasie, gdy pełnili obowiązki członków zarządu i które w tym czasie przerodziły się w zaległości podatkowe.
Za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, pod warunkiem jednak, że egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Istotne jest jednak to, że każdy z członków zarządu – nawet jeśli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna – może uwolnić się od tej odpowiedzialności. Będzie tak wtedy, gdy wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające upadłości. Co więcej, członek zarządu nie musi wykazywać, że to on zgłosił ten wniosek. Wystarczy, że zrobi to w odpowiednim terminie jakikolwiek inny uprawniony podmiot, a skutek będzie taki, że wszyscy członkowie zarządu zostaną uwolnieni od odpowiedzialności. Również wtedy, gdy członek zarządu wykaże, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego upadłości nastąpiło nie z jego winy – może uwolnić się od tej odpowiedzialności. Skutek taki wywoła także wskazanie mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych przynajmniej w znacznej części.
Dla zaistnienia odpowiedzialności członków zarządu konieczne jest stwierdzenie bezskuteczności egzekucji wobec samej spółki. Czyli najpierw ma miejsce egzekucja kierowana do spółki, a dopiero potem w grę wchodzi odpowiedzialność członków zarządu. Istotne jest jednak to, że bezskuteczność egzekucji musi dotyczyć całego majątku spółki, a organ egzekucyjny musi wyczerpać wszystkie sposoby egzekucji. Inaczej mówiąc, nieudana egzekucja np. z rachunku bankowego spółki albo nieruchomości – nie powoduje jeszcze dopuszczalności orzeczenia odpowiedzialności członków zarządu. Potwierdza to Sąd Apelacyjny w Warszawie, który w wyroku z 25 maja 2004 r. (III Aua 1201/03) podkreślił, że warunkiem odpowiedzialności członka zarządu za zaległości składkowe spółki z o.o. jest wykazanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, że egzekucja do całego majątku spółki okazała się bezskuteczna. Kolejnym warunkiem jest stwierdzenie, że wspomniane zaległości powstały w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu przez daną osobę wskazaną jako tę, która winna odpowiadać za powstałe zaległości. Trzecim warunkiem jest ustalenie, że nie zaistniały żadne okoliczności zwalniające ją od tej odpowiedzialności.
Odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, które powstały w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu. Inaczej będzie w przypadku spółek kapitałowych w organizacji. W tym przypadku – gdy spółka w organizacji nie posiada zarządu – za zaległości podatkowe spółki odpowiada jej pełnomocnik albo wspólnicy (jeżeli pełnomocnik nie został powołany). Odpowiedzialność wspomnianych osób dotyczy okresu, w którym sprawowali swoje obowiązki. Odpowiadać będą zatem najpóźniej do dnia zarejestrowania spółki. Od tego dnia będziemy mieli do czynienia z osobą prawną (spółką z o.o. lub akcyjną), w imieniu której działa zarząd.
Za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna.
KIEDY ODPOWIADA BYŁY CZŁONEK ZARZĄDU
Zaległość podatkowa dotycząca okresu, kiedy dana osoba pełniła funkcję członka zarządu, może zostać ujawniona w wyniku kontroli podatkowej już po zaprzestaniu pełnienia przez nią tej funkcji. Co wtedy z odpowiedzialnością? Okazuje się, że przepisy dotyczące odpowiedzialności członków zarządu stosuje się również do byłego członka zarządu oraz byłego pełnomocnika lub wspólnika spółki w organizacji. A to oznacza, że niepełnienie funkcji członka zarządu nie gwarantuje jeszcze możliwości uwolnienia się od odpowiedzialności. Aby to mogło nastąpić, były członek zarządu będzie musiał wskazać okoliczności wymienione w art. 116, które od tej odpowiedzialności go uwolnią. Co więcej, jeśli członek zarządu zostanie odwołany, a okoliczność ta nie zostanie ujawniona w odpowiednim rejestrze, nie zostanie on zwolniony od odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK