| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązkowe przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Obowiązkowe przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Koniec starego roku i początek nowego ma istotne znaczenie dla każdego przedsiębiorcy. Ale szczególne znaczenie może mieć dla wspólników spółki cywilnej. Po zamknięciu i podsumowaniu ubiegłego roku może się okazać, że będą oni zmuszeni zmienić formę prowadzonej przez siebie działalności. Ustawodawca – kierując się bezpieczeństwem obrotu gospodarczego – wprowadził obowiązek przekształcenia dla tych spółek cywilnych, których działalność prowadzona jest w dużym rozmiarze.

Skutki w zakresie prawa podatkowego
 
Z całą pewnością dla wspólników spółki cywilnej, którzy są zmuszeni do jej przekształcenia, ogromne znaczenie może mieć fakt sukcesji prawnopodatkowej istniejącej pomiędzy spółką przekształcaną a spółką powstała w wyniku przekształcenia.
Dzięki temu, że przy przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną zostaje zachowany byt prawny dotychczasowej spółki, nie ma obowiązku dokonywania tych wszystkich czynności, które musielibyśmy zrobić likwidując spółkę i zakładając nową. Nie musimy przeprowadzać remanentu likwidacyjnego, czyli nie ma potrzeby ustalania i odprowadzania podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług.
Artykuł 93a par. 2 Ordynacji podatkowej zakłada, że spółka przekształcona wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconego podmiotu. Powyższy zapis ma zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego, np. w sprawie odroczenia terminu płatności podatki bądź rozłożenia płatności na raty czy zwrotu nadpłaty. Jeżeli chodzi o podatek od towarów i usług, to spółka jawna powstała z przekształcenia spółki cywilnej ma m.in. prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupach dokonywanych przez spółkę cywilną, do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym powstałej w spółce cywilnej oraz prawo do ulgi z tytułu instalacji kas rejestrujących. Jeżeli natomiast chodzi o podatek dochodowy, to podatnikami byli i nadal pozostają wspólnicy, a nie spółka. Będą oni opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych, dlatego też nie ma problemu z sukcesją praw do ulg i odliczania strat z lat ubiegłych.
Kontynuowane jest także dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.
Niestety sukcesja dotyczy nie tylko praw, ale i obowiązków, i tak np. spółka jawna odpowiada za zaległości podatkowe spółki cywilnej w zakresie VAT.
Istotne jest także to, że nowo powstała spółka nie musi składać ponownie zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT, konieczne jest jednak dokonanie aktualizacji tego zgłoszenia. Nie należy również występować o nowy NIP, gdyż – zgodnie z przepisami – raz nadany NIP przechodzi na następcę prawnego, m.in. w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.
 
Powiadomienie urzędów
 
Pozostaje powiadomienie właściwych urzędów, takich jak: urzędy skarbowe (w tym celu należy złożyć aktualizacyjny formularz NIP-2 z załącznikami NIP-D oraz odpis z KRS), urząd statystyczny (numer REGON również pozostaje bez zmian, ale otrzymujemy aktualne zaświadczenie z nową firmą spółki), Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwową Inspekcję Pracy.
Ponadto wspólnicy nie powinni zapomnieć o powiadomieniu pracowników, że spółka zmieniała formę prawną oraz związanych z tym skutkach prawnych.
Jak więc widać w przypadku przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną nie ma jakiejś zasadniczej różnicy pomiędzy dotychczas funkcjonującą w obrocie spółką cywilna a nowo powstałą spółką jawną. Pomimo iż w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego spółka cywilna nigdy nie uzyskała podmiotowości prawnej, to jednak posiadała ją w praktyce obrotu gospodarczego. Dlatego też zmiany w zakresie ich praw i obowiązków będą niezbyt odczuwalne dla wspólników przekształconej spółki.
 
 

Katarzyna Pietryga
 

Gazeta Prawna Nr 27/2006
z 2006-02-07
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK