| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zabezpieczyć majątek firmy

Jak zabezpieczyć majątek firmy

Aby uniknąć strat w firmie, należy zabezpieczyć się przed niewypłacalnością kontrahentów, nieuczciwymi kontrahentami oraz własnymi wspólnikami. Przedsiębiorcy skuszeni propozycją korzystnych warunków współpracy, zawierają umowy, zapominając o odpowiednim zabezpieczeniu się, na wypadek gdyby ich kontrahent okazał się niewypłacalny.

Jak chronić swoje interesy w spółce
 
Spółka komandytowa jest dość specyficzną spółką prawa handlowego. Po pierwsze, pozwala prowadzić działalność gospodarczą w dowolnym rozmiarze i szerokim zakresie. Po drugie, daje wspólnikom bardzo dużą swobodę w kształtowaniu odpowiedzialności za sprawy spółki i jej zobowiązania. Z całą pewnością stanowi dobrą formę pozyskiwania kapitału do przedsięwzięć, ponieważ pozwala połączyć podmioty z dobrym pomysłem (komplementariusze) z podmiotami z kapitałem (komandytariusze).
Charakterystyczną cechą spółki komandytowej jest występowanie dwóch rodzajów wspólników (komplementariuszy i komandytariuszy) oraz ich zróżnicowanej sytuacji prawnej. Komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki bez ograniczeń, prowadzą sprawy spółki i reprezentują ją na zewnątrz, natomiast komandytariusze mogą reprezentować spółkę wyłącznie jako pełnomocnicy, a ich odpowiedzialność wobec wierzycieli jest ograniczona do kapitału, który zainwestowali. Można więc powiedzieć, że mamy więc do czynienia ze spółką osobową, w której część wspólników ponosi odpowiedzialność na zasadach analogicznych jak udziałowcy spółki kapitałowej.
Zgodnie z art. 111 k.s.h. komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości zdeklarowanej sumy komandytowej, która jest swoistego rodzaju poręczeniem. Co istotne, komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności wobec wierzycieli w zakresie odpowiadającym rynkowej wartości wkładu rzeczywiście przez niego wniesionego do spółki.
Jeśli np. suma komandytowa wynosi 10 000 zł, zaś wartość wkładu 9000 zł, komandytariusz odpowiada swoim majątkiem jedynie do wysokości 1000 zł. W przypadku zaś, gdy wartość wkładu wynosi co najmniej 10 000 zł (a więc co najmniej tyle co suma komandytowa), komandytariusz za zobowiązania spółki swoim majątkiem już nie odpowiada.
Tak więc odpowiedzialność komandytariusza majątkiem osobistym uzależniona jest od tego, w jakiej wysokości wkład wniósł do spółki. Wkład może być wyższy, równy lub niższy od sumy komandytowej. Jeżeli komandytariusz wniósł wkład niższy, to ponosi odpowiedzialność osobistą (tak jak komplementariusz), ale tylko w granicach różnicy między sumą komandytową a wartością wkładu. W pozostałym zakresie jego odpowiedzialność ustaje. Jeżeli jednak wkład jest wyższy lub równy sumie komandytowej, to nie ponosi on w ogóle osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W takiej sytuacji pozycja komandytariusza bardziej przypomina pozycję wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (który przecież w ogóle nie odpowiada za zobowiązania) niż wspólnika spółki osobowej. Właściwie ryzykuje on jedynie utratą wniesionego wkładu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK