| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zabezpieczyć majątek firmy

Jak zabezpieczyć majątek firmy

Aby uniknąć strat w firmie, należy zabezpieczyć się przed niewypłacalnością kontrahentów, nieuczciwymi kontrahentami oraz własnymi wspólnikami. Przedsiębiorcy skuszeni propozycją korzystnych warunków współpracy, zawierają umowy, zapominając o odpowiednim zabezpieczeniu się, na wypadek gdyby ich kontrahent okazał się niewypłacalny.

Jak zabezpieczyć się wekslem
 
Dobrą formą zabezpieczenia wierzytelności jest, również często stosowany w obrocie gospodarczym – weksel.
Weksel jest bardzo wygodnym instrumentem dla wierzyciela, gdyż na jego mocy dłużnik zobowiązuje się do bezwarunkowej zapłaty. Dzięki temu sąd rozpatruje powództwo o zapłatę w postępowaniu nakazowym – co wiąże się z szybkością postępowania, a także z tym, że otrzymany nakaz stanowi tytuł zabezpieczenia bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Przed wystąpieniem na drogę sądową, nie należy zapomnieć o tym, aby zażądać od dłużnika wykupienia weksla.
Zaletą weksla jest także: solidarna odpowiedzialność osób, które go podpisały lub chociażby dopuszczalność zbycia go w drodze indosu.
W przypadku wyboru takiego zabezpieczenia, należy szczególnie zadbać, aby zachować wszystkie wymagane przepisami prawa elementy weksla, ponieważ brak jednej z ważnych cech może spowodować jego nieważność. Ponadto dla większej pewności powinniśmy zażądać od innych osób, wiarygodnych finansowo, np. wspólników spółki, która jest wystawcą, weksla – poręczenia wekslowego (awalu).
Dość popularny w obrocie gospodarczym jest weksel in blanco. Zabezpiecza on najczęściej wierzytelności przyszłe, dlatego nie jest na nim określona wysokości zobowiązania. Wekslowi takiemu towarzyszy deklaracja wekslowa, która stanowi porozumienie stron co do sposobu wypełniania weksla (do jakiej kwoty może być wypełniony).
Jeśli chodzi o inne rodzaje zabezpieczeń, z których możemy skorzystać, to należy tu wymienić: przewłaszczenie na zabezpieczenie, akredytywę oraz gwarancję bankową. Zabezpieczenia te stosowane są zazwyczaj w przypadku zawierania bardzo dużych transakcji.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie polega na przeniesieniu własności rzeczy stanowiącej przedmiot zabezpieczenia na wierzyciela. Ze względu na wymóg wyzbycia się przez dłużnika własności jest raczej bardzo trudne do uzyskania.
Gwarancja bankowa jest natomiast zobowiązaniem się banku do zapłaty na rzecz wierzyciela kwoty maksymalnej wskazanej w gwarancji, gdyby dłużnik (na zlecenie którego gwarancja została wystawiona), nie wykonał swojego zobowiązania terminowo. W przypadku gwarancji bankowej, zapłata sumy gwarancyjnej będzie dokonana tylko wówczas, gdy zabezpieczone świadczenie nie zostało faktycznie spełnione, co musi być potwierdzone żądaniem zapłaty, sporządzonym swe wskazanej formie. Natomiast w przypadku akredytywy – wypłata przez bank sumy nią zabezpieczonej nie jest uzależniona od żądania zapłaty ale od spełnienia przez beneficjenta wszystkich ustalonych warunków.
Oba zabezpieczenia są szczególnie dobre w sytuacji, kiedy mamy wątpliwości co do kondycji finansowej naszego kontrahenta, ponieważ zabezpieczają one nie tylko samo istnienie długu, ale również zdolność płatniczą kontrahenta.
Niestety, zarówno w przypadku gwarancji bankowej, jak i akredytywy procedura ich uzyskania jest dość skomplikowana i kosztowna.
Jak widać, nasze prawo daje nam duże możliwości w dziedzinie zabezpieczeń. Niektóre są bardziej, inne mniej skuteczne. Decyzja o tym, które z zabezpieczeń wybrać, powinna być przemyślana. Dokonanie nieodpowiedniego wyboru nie uchroni bowiem naszych interesów, a może być dodatkowo źródłem zbędnych kosztów. A jeżeli zdarzy się, że nasz kontrahent będzie się bronił przed ich zastosowaniem, to powinniśmy zadać sobie pytanie, czy na pewno jest solidnym i pewnym partnerem do robienia interesów.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK