| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zabezpieczyć majątek firmy

Jak zabezpieczyć majątek firmy

Aby uniknąć strat w firmie, należy zabezpieczyć się przed niewypłacalnością kontrahentów, nieuczciwymi kontrahentami oraz własnymi wspólnikami. Przedsiębiorcy skuszeni propozycją korzystnych warunków współpracy, zawierają umowy, zapominając o odpowiednim zabezpieczeniu się, na wypadek gdyby ich kontrahent okazał się niewypłacalny.

Jak zabezpieczyć się hipoteką i zastawem
 
Ustawodawca zapewnia całą gamę zabezpieczeń (rzeczowych i osobistych), które pozwalają znacznie obniżyć ryzyko transakcji, a niekiedy nawet je zminimalizować.
Do tradycyjnych i najczęściej stosowanych form zabezpieczenia wierzytelności należy zaliczyć hipotekę i zastaw. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z prawem rzeczowym ograniczonym. W zasadzie istota obu tych praw jest taka sama – zabezpieczają bowiem wierzytelność poprzez ustanowienie pierwszeństwa do egzekucji z określonej rzeczy. Z tym że hipoteka odnosi się wyłącznie do nieruchomości, natomiast przedmiotem zastawu mogą być rzeczy ruchome lub prawa majątkowe.
Zarówno zastaw, jak i hipoteka są chętnie stosowane przez banki na zabezpieczenie udzielonych kredytów lub pożyczek.
Droga do ustanowienia hipoteki jest dość prosta. Po pierwsze – konieczna jest umowa w formie aktu notarialnego (pod rygorem nieważności) pomiędzy właścicielem nieruchomości a wierzycielem. Po drugie – aby hipoteka powstała, niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.
Zanim jednak podejmiemy decyzję o ustanowieniu hipoteki, warto poprosić kontrahenta o przedstawienie aktualnego odpisu z księgi wieczystej danej nieruchomości. Może się bowiem okazać, że nieruchomość jest już obciążona hipoteką. W takiej sytuacji należy pomyśleć o innym zabezpieczeniu lub ustanowieniu hipoteki na innej nieruchomości, ponieważ poprzednie zabezpieczenie może okazać się nieefektywne.
Jeśli chodzi o zastaw, to możemy wyróżnić kilka jego rodzajów: zastaw na rzeczach, zastaw na prawach majątkowych, zastaw rejestrowy oraz zastaw na statkach. Najbardziej popularnym jest zastaw rejestrowy. W odróżnieniu od zastawu „zwykłego” (na rzeczach) do jego ustanowienia nie jest konieczne przeniesienie posiadania, a więc dłużnik ma nadal możliwość korzystania z rzeczy. Procedura ustanawiania zastawu rejestrowego jest zbliżona do ustanawiania hipoteki. Tutaj również konieczna jest umowa pomiędzy wierzycielem a zastawcą (uprawnionym do rozporządzania rzeczą). W tym wypadku jednak, nie trzeba iść do notariusza – wystarczy bowiem zwykła forma pisemna. Następnie strony powinny dokonać wpisu zastawu do sądowego rejestru zastawów. Wniosek o wpis składa się na urzędowym formularzu wraz z umową zastawniczą. Koszt ustanowienia zastawu rejestrowego wynosi 200 zł, wykreślenie zastawu z rejestru – 50 zł.
Zasadą ściągania wierzytelności zabezpieczonej zastawem lub hipoteką jest przeprowadzenie egzekucji komorniczej. Jednakże, zastaw rejestrowy daje nam niekiedy możliwość pominięcia komornika. Umowa zastawnicza może bowiem przewidywać inne formy zaspokojenia wierzyciela: przejęcie na własność przedmiotu zastawu lub sprzedaż go w drodze przetargu, zaspokojenie się z dochodu, jaki przynosi przedsiębiorstwo zastawnika, w którego skład wchodzi przedmiot zastawu, zaspokojenie z czynszu wydzierżawionego na wniosek zastawnika przedsiębiorstwa zastawcy.
Posiadanie przez wierzyciela hipoteki lub zastawu może okazać się bardzo korzystne w przypadku ogłoszenia upadłości kontrahenta. Wierzytelności te zostaną bowiem zaspokojone przed innymi wierzytelnościami – niezabezpieczonymi rzeczowo.
Jeśli nasz dłużnik nie ma ruchomości lub nieruchomości, które mógłby obciążyć opisanymi powyżej prawami, zawsze możemy skorzystać z poręczenia.
Dzięki umowie poręczenia wierzyciel może, w przypadku gdy świadczenie nie zostało spełnione przez dłużnika – żądać zapłaty od poręczyciela. Przy ustanawianiu poręczenia warto zwrócić uwagę na osobę poręczyciela. Jeżeli jest to osoba fizyczna pozostająca w związku małżeńskim, w którym wspólność majątkowa nie została wyłączona – to umowa ta powinna zostać potwierdzona przez jej współmałżonka pod rygorem nieważności. Zaletą poręczenia jest to, że jest to stosunkowo łatwa forma zabezpieczenia wierzytelności.
Niestety, dużą trudnością tego rodzaju zabezpieczenia jest uzyskanie wiarygodnego i wypłacalnego poręczyciela
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK