| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36L

Jak wypełnić PIT-36L

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i płacą podatek liniowy, wypełniają PIT-36L. Formularz PIT-36L wypełnia podatnik, który rozlicza się samodzielnie. Nie można na nim rozliczać dochodów wspólnie z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem. Podatnicy wypełniający PIT-36L nie mogą korzystać z wielu ulg i odliczeń. Nie mogą korzystać z prawa do pomniejszania podatku o 1 proc. przekazany na organizacje pożytku publicznego. Przysługuje im jedynie prawo do odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz straty z lat ubiegłych.

Jak rozliczyć kredyt podatkowy
 
Zgodnie z art. 44 ust. 7f ustawy, 20 proc. kwoty dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu składanym za rok podatkowy objęty zwolnieniem, o którym mowa w art. 44 ust. 7a ustawy, łączy się z dochodem (stratą) z tego źródła, wykazanym w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał z tego zwolnienia. Doliczenia, o których mowa, podatnicy dokonują w części C załącznika PIT/Z składanego wraz z zeznaniem PIT-36L.
Część D wypełniają także podatnicy, którzy uzyskali dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
 
Kiedy odliczać straty
 
Podatnik wypełniający PIT-36L mogą uwzględnić straty, jakie ponieśli w latach wcześniejszych. Straty z lat ubiegłych podatnicy wpisują w poz. 27. Pozycję tę wypełniają podatnicy, którzy w latach 2000, 2001, 2002, 2003 lub 2004 wykazali straty i w 2005 r. mają prawo do odliczania straty z lat ubiegłych. Bardzo istotne jest jednak to, że podatnicy mają prawo do odliczenia straty od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Jest tylko jedno zastrzeżenie: wysokość takiego odliczenia w którymkolwiek z tych lat, w tym również w 2005 r., nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.
Jeżeli w latach 2000-2004 podatnicy utracili prawo do ulg inwestycyjnych lub prawo do zwolnienia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i w związku z tym zmniejszali stratę poniesioną ze źródła przychodów, z którym związane były ulgi lub zwolnienia, to wówczas w 2005 r. odliczają stratę zmniejszoną o kwoty utraconych w tych latach ulg lub zwolnień.
 
Jak odliczyć składki na ubezpieczenia
 
Podatnicy dokonujący odliczeń składek na ubezpieczenia społeczne wypełniają poz. 28 w PIT-36L. Odliczeniu podlegają składki określone w przepisach ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.) zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.
Nie podlegają jednak odliczeniu od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne:
• jeżeli zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
• odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27 ustawy, czyli według skali podatkowej,
• odliczone od przychodów na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
• których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.
Podatnik powinien przy tym pamiętać, że kwota odliczanych w poz. 28 składek na ubezpieczenia społeczne nie może przekroczyć kwoty z poz. 24 (czyli dochodu), pomniejszonej o kwotę z poz. 27 (czyli o straty z lat ubiegłych).
 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »