| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36L

Jak wypełnić PIT-36L

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i płacą podatek liniowy, wypełniają PIT-36L. Formularz PIT-36L wypełnia podatnik, który rozlicza się samodzielnie. Nie można na nim rozliczać dochodów wspólnie z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem. Podatnicy wypełniający PIT-36L nie mogą korzystać z wielu ulg i odliczeń. Nie mogą korzystać z prawa do pomniejszania podatku o 1 proc. przekazany na organizacje pożytku publicznego. Przysługuje im jedynie prawo do odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz straty z lat ubiegłych.

Jak rozliczyć kredyt podatkowy
 
Zgodnie z art. 44 ust. 7f ustawy, 20 proc. kwoty dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu składanym za rok podatkowy objęty zwolnieniem, o którym mowa w art. 44 ust. 7a ustawy, łączy się z dochodem (stratą) z tego źródła, wykazanym w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał z tego zwolnienia. Doliczenia, o których mowa, podatnicy dokonują w części C załącznika PIT/Z składanego wraz z zeznaniem PIT-36L.
Część D wypełniają także podatnicy, którzy uzyskali dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
 
Kiedy odliczać straty
 
Podatnik wypełniający PIT-36L mogą uwzględnić straty, jakie ponieśli w latach wcześniejszych. Straty z lat ubiegłych podatnicy wpisują w poz. 27. Pozycję tę wypełniają podatnicy, którzy w latach 2000, 2001, 2002, 2003 lub 2004 wykazali straty i w 2005 r. mają prawo do odliczania straty z lat ubiegłych. Bardzo istotne jest jednak to, że podatnicy mają prawo do odliczenia straty od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Jest tylko jedno zastrzeżenie: wysokość takiego odliczenia w którymkolwiek z tych lat, w tym również w 2005 r., nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.
Jeżeli w latach 2000-2004 podatnicy utracili prawo do ulg inwestycyjnych lub prawo do zwolnienia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i w związku z tym zmniejszali stratę poniesioną ze źródła przychodów, z którym związane były ulgi lub zwolnienia, to wówczas w 2005 r. odliczają stratę zmniejszoną o kwoty utraconych w tych latach ulg lub zwolnień.
 
Jak odliczyć składki na ubezpieczenia
 
Podatnicy dokonujący odliczeń składek na ubezpieczenia społeczne wypełniają poz. 28 w PIT-36L. Odliczeniu podlegają składki określone w przepisach ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.) zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.
Nie podlegają jednak odliczeniu od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne:
• jeżeli zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
• odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27 ustawy, czyli według skali podatkowej,
• odliczone od przychodów na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
• których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.
Podatnik powinien przy tym pamiętać, że kwota odliczanych w poz. 28 składek na ubezpieczenia społeczne nie może przekroczyć kwoty z poz. 24 (czyli dochodu), pomniejszonej o kwotę z poz. 27 (czyli o straty z lat ubiegłych).
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK