| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36L

Jak wypełnić PIT-36L

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i płacą podatek liniowy, wypełniają PIT-36L. Formularz PIT-36L wypełnia podatnik, który rozlicza się samodzielnie. Nie można na nim rozliczać dochodów wspólnie z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem. Podatnicy wypełniający PIT-36L nie mogą korzystać z wielu ulg i odliczeń. Nie mogą korzystać z prawa do pomniejszania podatku o 1 proc. przekazany na organizacje pożytku publicznego. Przysługuje im jedynie prawo do odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz straty z lat ubiegłych.

Jak ustalić dochód i stratę
 
Dochód lub stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik określa w części D zeznania PIT-36L. Powinien jednak pamiętać, że przed wypełnieniem części D należy wypełnić części od K do M.
W części K podatnicy wykazują dane dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, w tym: rodzaj działalności, nr REGON, miejsce jej prowadzenia oraz przychód, koszty, dochód (stratę). Jeżeli podatnik wykonuje różne rodzaje działalności lub wykonuje działalność w wielu miejscach i zgodnie z przepisami w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (ksiąg rachunkowych) wszystkie operacje gospodarcze ujmuje w jednej księdze, wykazuje przychody, koszty i dochody (straty) w części K. 1. W przypadku prowadzenia większej liczby ksiąg wypełnia część K. 2. Jeśli okaże się, że część K nie jest wystarczająca do uwzględnienia danych z wszystkich prowadzonych przez podatnika ksiąg, pozostałe dane trzeba wykazać dołączając do zeznania PIT-36L załącznik PIT/B.
W kolejnej części L podatnicy wykazują dane dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną, w tym dane dotyczące spółki takie jak: nazwa spółki, NIP, nr REGON, udział podatnika w przychodach spółki, miejsce prowadzenia działalności, a także przychód, koszty, dochód (stratę) zarówno spółki, jak i przypadające na podatnika. W sytuacji gdy część L nie jest wystarczająca do uwzględnienia danych ze wszystkich spółek, w których podatnik jest wspólnikiem, pozostałe dane wykazuje dołączając do zeznania PIT-36L załącznik PIT/B.
Ostatnia część zeznania, jaka poprzedza wypełnienie części D, to część M. Tu podatnik dokonuje podsumowania danych dotyczących przychodów i kosztów przypadających na podatnika wykazanych w częściach K i L oraz ze wszystkich składanych załączników PIT/B. Po zsumowaniu odpowiednich kwot przychodów i kosztów podatnik oblicza wysokość dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej. Kwoty wykazane w części M podatnik przenosi odpowiednio do części D. W tej ostatniej (czyli w części D) podatnicy wykazują przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód (bądź stratę) oraz należne zaliczki na podatek dochodowy.
Muszą przy tym pamiętać, że w kol. b należy wykazać przychody z danego źródła, czyli przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. W kolumnie tej należy również wykazać kwoty zwiększające przychód z tytułu utraty przez podatnika prawa do ulg inwestycyjnych, w związku z art. 7 ust. 19 i 20 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 104, poz. 1104 z późn. zm.). W następnej kol. c należy wykazać koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Następna kolumna wypełniana przez podatnika to kol. d. W tej kolumnie należy obliczyć kwotę dochodu jako różnicę sumy przychodów (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c). Taki sposób obliczenia dochodu nie dotyczy podatników, którzy w zeznaniu PIT-36L zaznaczyli kwadrat w poz. 20, czyli tych, którzy w latach ubiegłych korzystali z tzw. kredytu podatkowego. W takim przypadku poz. 24 podatnicy wypełniają na podstawie części C załącznika PIT/Z składanego wraz z zeznaniem PIT-36L. Po wypełnieniu kol. d podatnik wpisuje dane do kol. e – czyli wykazuje straty. Straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b). Taki sposób obliczenia straty nie dotyczy jednak podatników, którzy w latach ubiegłych korzystali z tzw. kredytu podatkowego. W takim przypadku poz. 25 podatnicy wypełniają na podstawie części C załącznika PIT/Z składanego wraz z zeznaniem PIT-36L.
Ostatnia to kol. f, gdzie należy wykazać kwotę należnych zaliczek za rok podatkowy wynikającą z deklaracji PIT-5L złożonej za listopad, powiększoną o zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad, a w przypadku likwidacji działalności w ciągu roku podatkowego – kwotę z ostatnio złożonej deklaracji PIT-5L. Podatnicy, którzy korzystali z uproszczonej formy wpłacania zaliczek, w kol. f wykazują sumę kwot zaliczek należnych za miesiące od stycznia do grudnia.
WARTO WIEDZIEĆ
Odliczeniu nie podlegają m.in. straty ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK