| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36L

Jak wypełnić PIT-36L

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i płacą podatek liniowy, wypełniają PIT-36L. Formularz PIT-36L wypełnia podatnik, który rozlicza się samodzielnie. Nie można na nim rozliczać dochodów wspólnie z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem. Podatnicy wypełniający PIT-36L nie mogą korzystać z wielu ulg i odliczeń. Nie mogą korzystać z prawa do pomniejszania podatku o 1 proc. przekazany na organizacje pożytku publicznego. Przysługuje im jedynie prawo do odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz straty z lat ubiegłych.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podatek opłacany jest w wysokości 19 proc. na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Przedmiot swojej działalności podatnik zamierza rozszerzyć o wynajem nieruchomości lokalu użytkowego, który będzie wynajmowany innemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Podatnik jest też właścicielem innej nieruchomości stanowiącej użytki rolne zabudowane budynkiem gospodarczym oraz budynkiem jednokondygnacyjnym. Budynek gospodarczy wynajmowany jest sezonowo w okresie letnim na działalność gastronomiczną innemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą.
Zdaniem podatnika po rozszerzeniu działalności gospodarczej o najem nadal można opłacać podatek dochodowy według stawki 19 proc., tzw. podatek liniowy na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast z tytułu wynajmu budynku gospodarczego podatek dochodowy z tego tytułu będzie odprowadzany według zasad ogólnych.
Zdaniem organu podatkowego stanowisko to jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.
Z art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 (najem podnajem, dzierżawa), są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Skoro podatnik dokonał wyboru formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym 19 proc., na podstawie przepisu art. 14 ust. 2 pkt. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika obligatoryjne zaliczenie przychodów osiągniętych z najmu do przychodów z działalności gospodarczej. W przypadku kiedy przedmiot najmu nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, wówczas dochody opodatkowane mogą być według zasad ogólnych.
Tym samym na podstawie obowiązujących przepisów, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zarówno najem, jak i działalność gospodarcza stanowią odrębne źródła przychodów wymienione w punktach 3 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jeżeli przychód z najmu jest przychodem z działalności gospodarczej, to przychód ten może być opodatkowany według zasad określonych w art. 30c wspomnianej wcześniej ustawy, jeżeli podatnicy dokonali wyboru opodatkowania podatkiem liniowym. Natomiast jeżeli przychód ten stanowi przychód z najmu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie z działalności gospodarczej, wówczas wykluczone jest opodatkowanie według stawki 19-procentowej tj. liniowy podatek.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »