| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola w firmie to jedno z najbardziej uciążliwych wydarzeń. Musimy sprostać nie tylko obowiązkom, jakie wynikają z kontroli, ale również tym, które wiążą się z codzienną działalnością firmy. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto poznać zasady prowadzenia kontroli i przygotować się do wizyty kontrolera.

Przygotuj dokumenty
 
Musimy oczywiście uporządkować i przygotować dokumentację firmy. To ona będzie najbardziej interesować naszych kontrolerów. Pamiętajmy, że dwoma zasadniczymi kryteriami oceny dowodowej ksiąg podatkowych jest rzetelność i niewadliwość. Rzetelność oznacza odzwierciedlenie stanu rzeczywistego, zaś niewadliwość – prowadzenie ksiąg zgodnie z przepisami. Obie definicje odnoszą się do wszystkich ksiąg podatkowych, a więc zarówno ksiąg rachunkowych, jak i księgi przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji. Pamiętajmy, że przepisy pozwalają uznać za rzetelne księgi, w których:
• niewpisane lub błędnie wpisane kwoty przychodu nie przekraczają łącznie 0,5 proc. przychodu wykazanego w księdze za dany rok podatkowy lub przychodu wykazanego w roku podatkowym do dnia, w którym urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej stwierdził te błędy,
• brak właściwych zapisów jest związany z nieszczęśliwym wypadkiem lub zdarzeniem losowym, które uniemożliwiło podatnikowi prowadzenie księgi,
• podatnik uzupełnił zapisy lub dokonał korekty błędnych zapisów w księdze przed rozpoczęciem kontroli przez urząd skarbowy lub przez organ kontroli skarbowej,
• błędne zapisy są skutkiem oczywistej omyłki, a podatnik posiada dowody księgowe odpowiadające warunkom określonym w rozporządzeniu w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz w przepisach określających zasady prowadzenia ewidencji przychodów,
• błędy spowodowały podwyższenie kwoty podstawy opodatkowania, z wyjątkiem błędów polegających na niewykazaniu lub zaniżeniu kosztów zakupu materiałów podstawowych, towarów handlowych oraz kosztów robocizny.
Nierzetelnością jest każdy brak zapisów zarówno po stronie przychodów, jak i po stronie kosztów. Nierzetelność może prowadzić do szacunkowego ustalenia podstawy opodatkowania.
Musimy wiedzieć, że jeśli przez naszą nieobecność w firmie (lub osoby upoważnionej) nie jest możliwe prowadzenie czynności kontrolnych, a w szczególności nie jest zapewniony dostęp do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, kontrolę zawiesza się do czasu umożliwienia przeprowadzenia tych czynności. Wówczas okresu zawieszenia nie wlicza się do czasu trwania kontroli.
Warto wiedzieć, że art. 284a par. 1 Ordynacji podatkowej pozwala organowi na szybkie, niezwłoczne wszczęcie kontroli, wyłącznie po okazaniu nam lub osobie upoważnionej legitymacji służbowej, bez konieczności równoczesnego okazania upoważnienia. Warunkiem wszczęcia kontroli w tym trybie jest istnienie przemawiających za tym okoliczności faktycznych. To pracownik organu kontroli ocenia, czy określone okoliczności przemawiają za niezwłocznym podjęciem kontroli bez zachowania wymaganych procedur i nie ma on obowiązku informować nas o przyczynach swojej decyzji. Za taką uznana może być np. obawa zniszczenia dokumentacji mającej znaczenie dla ciążących na nas obowiązków czy popełnienia wykroczenia lub przestępstwa.
Warto wiedzieć, że możemy być posądzeni o utrudnianie kontroli czy jej wszczęcia, jeżeli np. odmówimy okazania ksiąg, uszkodzimy je lub zniszczymy. Wówczas grozi nam kara grzywny do 720 stawek dziennych, określona przez kodeks karny skarbowy.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »