| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola w firmie to jedno z najbardziej uciążliwych wydarzeń. Musimy sprostać nie tylko obowiązkom, jakie wynikają z kontroli, ale również tym, które wiążą się z codzienną działalnością firmy. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto poznać zasady prowadzenia kontroli i przygotować się do wizyty kontrolera.

Żądaj legitymacji
 
Kontrola może być wykonywana w firmie przez pracowników organów kontroli po okazaniu legitymacji służbowej upoważniającej do wykonywania takich czynności oraz po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Obydwie czynności muszą nastąpić jednocześnie. Od zasady tej przewidziane zostały jednak niekorzystne dla kontrolowanych wyjątki. Sformułowano je w przepisach ustaw szczególnych. Możliwość wszczęcia kontroli bez upoważnienia przewidują także przepisy Ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej. Ustawodawca określił jednak trzydniowy termin na dostarczenie kontrolowanemu przedsiębiorcy upoważnienia od właściwego organu.
Możliwa jest także sytuacja, że w poszczególnych czynnościach kontrolnych będą brały udział osoby, które nie są pracownikami organu kontroli. Takimi osobami mogą być biegli różnych specjalności (np. biegli rewidenci), na których udział w poszczególnych czynnościach w trakcie kontroli podatkowej zezwala art. 286 par. 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej. Udział biegłego nie wymaga posiadania przez niego imiennego upoważnienia do przeprowadzania czynności ani też wskazania jego osoby z imienia i nazwiska w upoważnieniu wystawionym dla pracownika organu.
 
Uczestnicz w kontroli
 
We wszystkich czynnościach kontrolnych przeprowadzanych w naszej firmie możemy brać udział osobiście. Może w nich także uczestniczyć wskazana przez nas osoba (np. profesjonalny pełnomocnik). Pamiętajmy więc, że generalną zasadą jest to, że czynności kontrolnych dokonuje się w naszej obecności lub osoby przez nas upoważnionej. Odstąpienie od tej zasady może mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy:
• ratyfikowane umowy międzynarodowe stanowią inaczej,
• przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla prowadzonego przeciwko przedsiębiorcy śledztwa lub dochodzenia (w postępowaniu karnym),
• odrębne przepisy przewidują możliwość przeprowadzenia kontroli w toku prowadzonego postępowania dotyczącego przedsiębiorcy (np. o przepisy ustawy o kontroli skarbowej),
• przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska.
Inną osobę możemy również wyznaczyć wtedy, gdy sami nie możemy uczestniczyć w kontroli. Osobę występującą w naszym imieniu musimy wskazać w formie pisemnej. Nie może być ono np. przesłane faksem, ale możemy go przesłać listem poleconym. Pamiętajmy o zachowaniu właściwej formy przesłania pisma upoważniającego: nie możemy przesłać go np. faksem, ale listem poleconym – tak.
Osoby upoważnionej nie musimy wskazywać przed rozpoczęciem kontroli.
 
Wskaż zastępcę
 
Pamiętaj, że przepisy Ordynacji podatkowej dają ci możliwość wyznaczenia osoby upoważnionej do wszystkich kontroli. Podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni mogą, w formie pisemnej, wyznaczyć osobę fizyczną, która będzie upoważniona do ich zastępowania w trakcie kontroli podatkowej oraz zgłosić tę osobę naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym. Osoba wyznaczona w tym trybie będzie upoważniona do reprezentowania nas podczas naszej nieobecności w czasie trwania wszystkich kontroli przeprowadzanych przez organy podatkowe. Upoważnienie takie, dla konkretnej osoby, złożone naczelnikowi urzędu skarbowego, jest ważne aż do czasu jego odwołania.
Pamiętajmy więc, że możemy taką osobę upoważnić jeszcze przed rozpoczęciem kontroli. Natomiast w razie rozpoczęcia kontroli w czasie naszej nieobecności mamy już nie prawo, lecz obowiązek upoważnienia osoby w naszym zastępstwie.
Wskazania naszego pełnomocnika możemy dokonać w każdym, dogodnym dla nas, terminie, pod warunkiem że zrobimy to na piśmie i we właściwym organie. Pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. To nie musi być nasz pracownik. Warto wiedzieć, że takim pełnomocnikiem może być np. radca prawny, adwokat lub doradca podatkowy. Jeśli naszego reprezentanta wskazujemy już podczas trwania kontroli, nie musimy tego robić pisemnie, wystarczy jeżeli wskażemy go kontrolerowi ustnie do protokołu.
Osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej upoważnienie do kontroli powinno być doręczone oraz okazana legitymacja służbowa członkowi zarządu, wspólnikowi, innej osobie upoważnionej do reprezentowania kontrolowanego lub prowadzenia jego spraw albo osobie wyznaczonej w trybie art. 281a. Ordynacji podatkowej (wyznaczonej przed wszczęciem kontroli).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK