| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36

Jak wypełnić PIT-36

Roczne rozliczenia podatku przygotowują nie tylko podatnicy uzyskujący przychody ze stosunku pracy, ale również ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36.

Czy można odliczyć darowizny
 
Załącznik PIT/O przewiduje możliwość odliczenia od dochodu niektórych darowizn. Dotyczy to darowizn przekazanych na cele kultu religijnego oraz na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego (m.in. pomoc społeczna, działalność charytatywna, podtrzymywanie tradycji narodowej, działalność na rzecz mniejszości narodowych, ochrona i promocja zdrowia). Aby darowizna mogła podlegać odliczeniu, musi być przekazana organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele. Łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu.
Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn wykazują w PIT/O zarówno kwotę przekazanej darowizny (część D), kwotę dokonanego odliczenia (część B), jak i dane pozwalające na identyfikację wszystkich obdarowanych (część D). W załączniku PIT/O należy także wykazać kwoty darowizn przekazane na kościelną działalność charytatywno-opie-kuńczą, wynikające z ustaw regulujących stosunek państwa do poszczególnych kościołów. W tym przypadku wysokość darowizny podlegającej odliczeniu nie jest limitowana.
ZAPAMIĘTAJ
Nie podlegają odliczeniu jako darowizna wpłaty na rzecz podmiotów mających status organizacji pożytku publicznego, które podatnik odliczył od podatku w ramach 1 proc. limitu.
 
Jakie wydatki na cele rehabilitacyjne można odliczyć
 
Od dochodu mogą zostać odliczone wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Ustawa zawiera szczegółowy katalog wydatków uprawniających do ulgi. Są to m.in. wydatki poniesione na:
adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
leki – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdził, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo.
Odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych mogą dokonywać również podatnicy, na których utrzymaniu są następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe. Dotyczy to jednak tylko przypadków, gdy w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekroczyły kwoty 9120 zł.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »