| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36

Jak wypełnić PIT-36

Roczne rozliczenia podatku przygotowują nie tylko podatnicy uzyskujący przychody ze stosunku pracy, ale również ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36.

Gdzie wykazać pozostałe przychody
 
Wiersz 7 części D.1 zatytułowany jest „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7”.
Wykazuje się tutaj pozostałe przychody, ale tylko te podlegające opodatkowaniu. Wypełniają go podatnicy, którzy uzyskali przychody, m.in. z tytułu:
dniówek obrachunkowych i udziałów w dochodzie podzielnym rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
świadczeń wypłaconych z Funduszów: Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
stypendiów,
świadczeń integracyjnych przyznanych na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym,
emerytury lub renty z zagranicy.
W wierszu tym wykazuje się również dochody z odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych, jeżeli nie następuje ono w ramach wykonywanej działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy.
 
Jak wykazać dochody uzyskane za granicą
 
Sposób opodatkowania dochodów z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą wynika z postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska zawarła z danym państwem. W przypadku braku takiej umowy należy stosować art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o PIT. W praktyce do dochodów uzyskanych za granicą ma zastosowanie jedna z dwóch metod obliczenia podatku. Pierwsza to metoda wyłączenia z progresją. W takim przypadku w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w drugim państwie, jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stopę podatku obliczoną dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie. Druga możliwa sytuacja to metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Oznacza ona, że w Polsce podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym. Jeżeli do dochodów uzyskanych za granicą ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, dochodów tych podatnicy nie wykazują w części D.1. i D.2. Należy je wykazać w części H zeznania. Właściwe wiersze w części D.1. i D.2. wypełniają natomiast podatnicy, którzy uzyskali dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
 
Gdzie odliczyć składki ubezpieczeniowe
 
W części E formularza zawarte są odliczenia od dochodu. Przewiduje ona trzy rodzaje odliczeń. Pierwsze są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w specjalnych strefach ekonomicznych. Drugim odliczeniem możliwym do uwzględnienia są straty z lat ubiegłych.
Trzecia kategoria to zapłacone przez podatnika składki na ubezpieczenia społeczne. Odliczeń tych nie trzeba wykazywać w żadnych załącznikach. Kolejne możliwości obniżenia podstawy opodatkowania przewidziane są w części F deklaracji. Wykazuje się tu przede wszystkim odliczenia wynikające z załącznika PIT/D i PIT/O.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »