| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36

Jak wypełnić PIT-36

Roczne rozliczenia podatku przygotowują nie tylko podatnicy uzyskujący przychody ze stosunku pracy, ale również ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36.

Gdzie wykazać pozostałe przychody
 
Wiersz 7 części D.1 zatytułowany jest „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7”.
Wykazuje się tutaj pozostałe przychody, ale tylko te podlegające opodatkowaniu. Wypełniają go podatnicy, którzy uzyskali przychody, m.in. z tytułu:
dniówek obrachunkowych i udziałów w dochodzie podzielnym rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
świadczeń wypłaconych z Funduszów: Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
stypendiów,
świadczeń integracyjnych przyznanych na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym,
emerytury lub renty z zagranicy.
W wierszu tym wykazuje się również dochody z odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych, jeżeli nie następuje ono w ramach wykonywanej działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy.
 
Jak wykazać dochody uzyskane za granicą
 
Sposób opodatkowania dochodów z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą wynika z postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska zawarła z danym państwem. W przypadku braku takiej umowy należy stosować art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o PIT. W praktyce do dochodów uzyskanych za granicą ma zastosowanie jedna z dwóch metod obliczenia podatku. Pierwsza to metoda wyłączenia z progresją. W takim przypadku w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w drugim państwie, jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stopę podatku obliczoną dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie. Druga możliwa sytuacja to metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Oznacza ona, że w Polsce podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym. Jeżeli do dochodów uzyskanych za granicą ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, dochodów tych podatnicy nie wykazują w części D.1. i D.2. Należy je wykazać w części H zeznania. Właściwe wiersze w części D.1. i D.2. wypełniają natomiast podatnicy, którzy uzyskali dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
 
Gdzie odliczyć składki ubezpieczeniowe
 
W części E formularza zawarte są odliczenia od dochodu. Przewiduje ona trzy rodzaje odliczeń. Pierwsze są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w specjalnych strefach ekonomicznych. Drugim odliczeniem możliwym do uwzględnienia są straty z lat ubiegłych.
Trzecia kategoria to zapłacone przez podatnika składki na ubezpieczenia społeczne. Odliczeń tych nie trzeba wykazywać w żadnych załącznikach. Kolejne możliwości obniżenia podstawy opodatkowania przewidziane są w części F deklaracji. Wykazuje się tu przede wszystkim odliczenia wynikające z załącznika PIT/D i PIT/O.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »